Карцином грлића материце сваке године у Босни и Херцеговини угаси око 130 живота, док у истом периоду од ове болести оболи 300 жена, подаци су надлежних института за здравље два ентитета.
Иако подизање свијести о овом карциному траје током цијеле године, од 20. до 26. јануара се ставља посебан акценат на ову тему јер се обиљежава Европска седмица превенције рака грлића материце. У Европи сваке године због ове болести умре више од 28.000 жена.
За ову болест се са сигурношћу зна да се може превентивним прегледима спријечити, а из клинике "Medico S" из Бањалуке истичу да је превенција пола здравља.
- Карцином грлица материце је злоћудан тумор који настаје када се неке ћелије грлића материце измијене и почну да се неконтролисано умножавају. Најчешће се јавља између 35. и 50. године живота - наводе они.
Симптоми који упозоравају на постојање могућег проблема су крварење у току и након сексуалног односа, крварење између двије менструације, продужено крварење, крварење након менопаузе, појачани вагинални секрет и поред примања терапије, као и поновљена раница или оштећење слузнице грлића.
Једна од тренутно најефикаснијих мјера превенције рака грлића материце, болести која сваке године односи на хиљаде живота широм свијета, према ријечима прим. мр сци. др Весне Ћурић, гинеколога у клиници "Медицо С", јесте ХПВ вакцина.
- У нашој земљи, ситуација је алармантна - три жене недјељно изгубе живот због рака грлића материце, што нас обавезује да учинимо више на пољу превенције и едукације - каже она за "Независне новине".
Како додаје, ова вакцина штити од девет високоризичних типова ХПВ-а, одговорних за чак 90 одсто случајева рака грлића материце, али и других болести, попут гениталних брадавица и одређених карцинома код мушкараца и жена.
- Иако је вакцина најучинковитија код дјевојчица и дјечака у узрасту од девет до 14 година, неопходно је наставити с вакцинацијом и у старијим добним групама, укључујући младе жене до 26. године - објашњава докторица Ћурић.
Иако је ова вакцина доступна у Српској још од марта 2023. године, број оних који су примили вакцину није на завидном нивоу, а према ријечима Ћурићеве, од почетка програма више од 3.200 особа примило је ову вакцину.
- Међутим, ови бројеви су и даље ниски у поређењу с регионалним земљама, попут Словеније и Хрватске, гдје је обухват вакцинације далеко већи. У Словенији, захваљујући свеобухватном програму вакцинације и скрининга, инциденција рака грлића материце сведена је на само седам случајева на 100.000 жена, што је један од најнижих нивоа у Европи - истиче Ћурићева за "Независне новине" и додаје да је едукација кључна и то не само родитеља, већ и цијеле заједнице.
- Многи и даље имају предрасуде или недостатак информација о важности ове имунизације. Потребно је нагласити да је вакцина у употреби 20 година широм свијета и да бројна истраживања потврђују њену сигурност и ефикасност. Наша улога као здравствених радника је да осигурамо правовремену информацију и мотивишемо грађане на вакцинацију. Рак грлића материце је болест која се развија тихо, често без симптома у почетним фазама, али уз ХПВ вакцину и редовне гинеколошке прегледе готово у потпуности може бити спријечен - истакла је она и позвала све родитеље да размисле о имунизацији своје дјеце, као и све жене да се редовно контролишу.
- Превенција је увијек боља од лијечења, а ми имамо могућност да рак грлића материце учинимо прошлошћу - закључује докторица Ћурић.
Из Института за јавно здравство Републике Српске за "Независне новине" истичу да вакцинација против хуманог папилома вируса, те скрининг и лијечење преканцерозних лезија представљају двије компоненте стратегије за превенцију карцинома грлића материце.
- ХПВ вакцине су безбједне и ефикасне, о чему свједоче бројне студије и подаци из земаља које су раније започеле са вакцинацијом против ХПВ-а и значајно утицале на смањено оболијевање од карцинома грлића материце - истичу они.
Како додају, вакцинација против ХПВ-а има највећи ефекат ако се спроведе прије него што дође до заражавања вирусом, дакле прије полне активности.
- Иако се могу вакцинисати и старији, јер не постоји горња граница за вакцинацију против ХПВ-а, ефикасност вакцине у спречавању настанка карцинома и кондилома, које изазива девет типова хуманог папилома вируса против којих је вакцина намијењена, највећа је када се прими у млађој доби. У складу с тим, вакцинација се и препоручује и обезбјеђује управо у доби од 11 до 14 година - објашњавају из ИЗЈЗ РС.
Када је ријеч о ФБиХ, из Завода за јавно здравство Федерације БиХ за "Независне новине" истичу да је за двије године спровођења имунизације против ХПВ-а дато скоро 5.500 доза вакцина против ХПВ-а.
- Имунизација против ХПВ-а и редовни превентивни прегледи су сигуран начин заштите од карцинома и болести узрокованих ХПВ-ом - наводе они.