Рекордне приносе ове године у Републици Српској имали су произвођачи брескве, крушке, трешње и шљиве, док су временски услови утицали на јако лоше приносе јабуке, рекао је Срни предсједник републичког Удружења воћара Драгоја Дојчиновић.
Дојчиновић је нагласио да је јабука најзаступљенија култура у Републици Српској, са годишњим приносима од око 30.000 тона, а да ће ове године приноси бити око 25.000 тона.
- Проблем је што ће због слабијег квалитета 60 одсто јабуке бити пласирано у индустријску производњу. Година је јако добро почела и очекивали смо да ћемо надокнадити губитке из претходних година, али изузетно висока температура ваздуха, а након тога кише, оштетиле су плодове - рекао је Дојчиновић.
Он је напоменуо да је у најтоплијим мјесецима температура у воћњацима на отвореном достизала 50 степени, што је спржило јабуке.
За разлику од јабуке, крушка је ове године имала принос изнад очекивања.
- Крушка нас је изненадила. Ова култура воли високу температуру ваздуха у прољеће, тако да је добро родила, достигла добар квалитет и све се успјело пласирати на тржиште. Највећи дио убране крушке извозимо за Словенију, а произвођачи су задовољни и откупном цијеном - истакао је Дојчиновић.
Дојчиновић наводи да су задовољни и произвођачи трешње и брескве, чија је берба завршена прије суше.
- Квалитет је одличан, а добра је и откупна цијена. Једини проблем је што имамо јако мало произвођача овог воћа - рекао је Дојчиновић.
Када је ријеч о шљиви, као култури која је посебно везана за Семберију и Мајевицу, ове године је род такође добар, као и квалитет.
- У Поткозарју је принос нешто слабији, али овај крај највише производи индустријску шљиву. Семберија и Мајевица већ имају познате купце, раде за Холандију и Њемачку и све се извезе. Произвођачи су задовољни. Код ове културе извоз је неопходан, јер не би на домаће тржиште могли пласирати тако велике количине шљиве - појаснио је Дојчиновић.
Он је додао да сви који желе да се баве воћарством у Републици Српској могу рачунати на помоћ Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Посљедњих година Министарство обезбјеђује 100.000 садница воћарима који желе да обнове воћњаке и засаде нове воћке, док обезбјеђују и огромна средства за противградне мреже, као и за системе за наводњавање.