Рогатичанка Борка Јешић, жена златних руку (ФОТО)

13.10.2022. 09:29
0
ИЗВОР: srna.rs

Рогатичанка Борка Јешић /75/ више од три деценије међу љубитељима традиционалних рукотворина позната је као "жена златних руку", која зна све тајне женских радова у свом крају, а посебно у изради народних ношњи и предмета од филца.

Нема рада и мустре, кажу у Удружењу жена "Сноп", чији је Борка члан, у коме се она не истиче, почевши од свих врста веза, обичног, пуног, покрстице, гобленског до змијањског, шивења, плетења, шлингања и филцања.

Борка каже за Срну да се најрађе бави производњом народних ношњи по наруџби за културно-умјетничка друштва, али и за појединце који желе да сачувају овај вид традиције у својим домовима.

На недавној Регионалној пољопривредној изложби и сајму у Рогатици Јешићевој је припала прва награда за производе кућне радиности.

Слика

Фото: srna.rs

Она истиче да на оваквим манифестацијама за њене радове нема купаца, јер су скупљи и намијењени су онима са дубљим џепом.

Јешићева као примјер наводи да дио мушке народне ношње, који се назива "гуњић", а у свечаним приликама се носио као прслук, продаје по цијени од 200 КМ до 400 КМ, у зависности од украса и оригиналних елемената које набавља углавном у Србији.

- Сарајевску кићену ћурдију, дио свечарске женске ношње, украшавала сам мјесец дана гајтанима, традиционалним везом и перлицама, а сама сам је кројила, шила и не могу је продати испод 500 КМ, јер је фантастично урађена и сваки посјетилац мог штанда је питао за њену цијену - каже Јешићева.

Она већ годинама израђује сувенире – лутке са народним ношњама из свих крајева бивше Југославије и поносна је што су и ови њени производи нашли купце ван земље.

Борка не крије задовољство што су њене рукотворине стизале свуда, захваљујући људима који потичу са ових простора, а животни путеви су их одвели у земље Сјеверне Америке и Европе.

Иако је ушла у осму деценију живота, Борка не одустаје од израде рукотворина, одјевних и украсних предмета од природних материјала.

Слика

Фото: srna.rs

Она је до скоро, као стручно лице, држала радионице на којима је обучавала заинтересоване за израду народних ношњи и давала инструкције о специфичној техници обраде вуне у филц од којих се производе одјевни предмети и декорације.

Како се ова врста тканине добије намакањем у воду чисте рунске вуне, људи од струке, како каже, препоручују филц као посебно здрав материјал.

Борка Јешић, наставник биологије у пензији, каже да се већ годинама бави и производњом органске хране и препоручује свима који имају бар мало слободног времена да се посвете том послу који доноси добро за цијелу породицу.

Коментари 0
Повезане вијести
Сјећање на прву војну жртву у Рогатици – Тридесет три године од погибије Драженка Михајловића Сјећање на прву војну жртву у Рогатици – Тридесет три године од погибије Драженка Михајловића
Прва генерација економских техничара у Рогатици на окупу након шест деценија Прва генерација економских техничара у Рогатици на окупу након шест деценија
Одлични резултати рогатичких атлетичара на МОИ, рукометашице треће на Сабору омадинског рукомета Одлични резултати рогатичких атлетичара на МОИ, рукометашице треће на Сабору омадинског ру...
Најчитаније
  • Сарајевско-романијски корпус - сами против свих (ФОТО)
    4h 34m
    10
  • Опасна заразна болест у Сарајеву!
    6h 39m
    4
  • Соња и Марко након вишедеценијеске борбе добили потомство
    18h 46m
    0
  • ЈУ СШЦ „Источна Илиџа“: Настасја Јешић – ученик генерације
    19h 39m
    1
  • На једној локацији у Бањалуци пронађено седам поскока
    21h 39m
    0