Глобална потрага за литијумом је у јеку, а највеће резерве у Европи овог метала који се користи за батерије, према неким проценама, леже у Србији.
Тежак дио посла могло би да буде његово извлачење, наводи агенција Блумберг (Bloomberg).
Како наводи агенција, геолози истражују брдовити пејзаж у потрази за металом који постаје све присутнији у савременој технологији: литијумом, и то подручје у Србији гдје је пронађен може да постане нови европски фронт у економској бици са Азијом. Глобална потрага за литијумом је у јеку, док компаније желе да смање употребу фосилних горива.
Блумберг НЕФ процјењује да ће током сљедећих 11 година потражња литијумског материјала за батерије порасти осам пута.
Процјењене резерве литијума у Србији су највеће у Европи, а незасити апетит за батеријама које напајају све, од iPhone-a до аутомобила Тесла, подстиче жељу компаније Rio Tinto Group да истражи могућност његовог ископавања.
Предсједник Александар Вучић у фебруару је литијум назвао "једном од највећих нада за Србију" и позвао компаније да убрзају посао како би покренуле производњу. У језгру литијумских снова Србије налази се минерал назван "јадарит", по долини Јадра. Садржи литијум и бор који се користи у керамици, ђубривима и изолацији.
У централној и источној Европи, Чешка и Аустрија такође проучавају потенцијал ископавања литијума. Румунија поново отвара руднике за ријетке земаљске минерале. И међународне компаније шире производњу батерија у региону, укључујући Daimler AG и Johnson Matthei Plc у Пољској. Али, литијумска енергија у Србији, ако се може профитабилно извлачити, довољно је велика да помогне континенту да се такмичи са Азијом, посебно с Кином, трећим највећим свјетским произвођачем литијума и врхунским произвођачем литијум-јонских батерија.
Rio Tinto, једна од највећих свјетских рударских компанија, и истраживач са сједиштем у Аустралији Jadar Lithium Plc тестирају колико литијума има у Србији.
Оптимистичке процјене владе и прелиминарно истраживање показују да у Србији може бити чак 200 милиона тона резерви, док амерички Геолошки институт каже да у земљи има милион тона идентификованих резерви, што је чини једним од најбогатијих извора литијума у Европи.
Иако је ископавање још увијек најмање три године далеко, српске власти заговарају развој додатних активности, као што су рефинација и производња батерија.
"Отварање фабрике батерија било би кључно за подизање животног стандарда", каже Ненад Антић, замјеник градоначелника Врања, града у чијој близини се такође изводе истраживања. Он процјењује да би производња смањила стопу незапослености у граду са 80.000 становника, гдје је око 10.000 људи без посла.
Rio Tinto је на свом сајту назвао Јадар "значајном вриједношћу за Србију", и навео да литијум и бор "играју значајну улогу у енергетски ефикаснијој будућности".