Са колико година се може у пензију по свијету

02.12.2021. 08:39
0
ИЗВОР: Srpska.info

Услови за одлазак у пензију у Европи и свијету се посљедњих година често мењају. Реформе су углавном условљене чињеницом да је животни вијек све дужи, али и недостацима пензионих система. Због тога се све више земаља одлучује за помијерање старосне границе која је потребна за пензионисање.

У Србији је Закон о пензијском и инвалидском осигурању измијењен је 2014. године. Од тада се за жене сваке године мијењају услови за пензију и то по правилу да се старосна граница помјера у распону од два до шест мјесеци годишње. И тако све до 2032. године када ће даме моћи да иду у пензију са 65 година старости, годину дана и десет мјесеци дуже него данас.

Старосна граница за пензионисање у региону је много оштрија. Нове законе за одлазак у пензију добиле су Црна Гора, Хрватска, Пољска, промене најављује и Њемачка… У зависности од земље у појединим државама у пензију ће се моћи са много више година него што је то случај унашој земљи.

Њемачка

Са доласком нове коалиционе владе Њемачке представљен је низ социо-економских измијена са циљем да се побољша животни стандард становника. Међу предлозима нашао се и један који се тиче њемачких пензија, од којих живи и велики број пензионисаних гастарбајтера у Србији. Један од приједлога је увођење минималног нивоа пензија који би износио 48 одсто бруто просечне плате. То би значило да ће бити уведена минимална пензија која ће износити око 1. 390 евра и биће виша од тренутне просјечне која износи 1. 350 евра.

Ранија старосна граница у Њемачкој за пензионисање била је 65 година и седам мјесеци. Сада редовно пензионисање у Њемачкој је са 67 година док је превремено могуће са најмање 63 године живота када је и пензија умањена.

Данска

У Данској се у пензију иде са 65 година старости. Одлазак у пензију могуће је одложити до 10 година што на крају значи и већу пензију.

Да бисте стекли право на старосну пензију, правила су следећа: минимални услов је три године боравка у Данској између 15. године старости и старосне границе за одлазак у пензију. За људе који нису ни држављани Данске ни држављани ЕУ, овај услов је повећан на 10 година, при чему најмање 5 година мора бити непосредно прије старосне границе за одлазак у пензију. Штавише, пензија се пропорционално смањује ако је пензионер живио мање од 40 година у Данској прије него што је навршио старосну границу за пензионисање.

Нови дански пензиони модел, омогућио је да 38.000 људи до 2022. године оду у пензију и прије испуњавања старосне границе. Тај број требало би да се до 2025. године повећа на 49.000 људи, преноси Blic.

Ово правило односи се на људе који имају 42 године стажа и 61 годину старости. Најновија реформа пензионог система намењена је прије свега особама које раде физички тешке послове.

Премијерка Мете Фредериксен прокоментарисала је ову одлуку ријечима да “људи треба да оду у пензију прије него што их рад потпуно исцеди како би уживали у остатку живота, посветили се породици и интересовањима којима нису могли да се баве током радног вијека”.

Италија

У Италији посљедња реформа датира из 2019. године, и правило је да поред најмање 20 година стажа, треба имати и најмање 67 година старости. Ова старосна граница важи до 2026. године за све категорије радника.

Када говоримо о превременој пензији потребно је имати најмање 42 године и 10 мјесеци стажа ако сте мушкарац; односно најмање 41 годину и 10 мјесеци доприноса ако сте жена.

Аустрија

Жене у Аустрији одлазе са 60 године у пензију, а мушкарци са 65 година. Старосна граница за пензионисање жена ће се у периоду од 2024. до 2033. године изједначити са условима са мушкарцима.

Што се тиче превремене пензије жене могу са 57 година, а мушкарци са 62. У том случају пензија је мања за 4,2 одсто годишње у односу на износ који би се добио за редовну пензију.

Норвешка

У Норвешкој мушкарци одлазе у пензију са 67 година, а жене са 64. Услови за пензионисање жена ће се пооштравати да би 2030. године били изједначени са мушкарцима.

Хрватска

За мушкарце у хрватској старосна граница за одлазак у пензију је 65 година, а за жене 63 године. Планирано је да у Хрватској старосна граница за жене буде повећана на 65 година. А до 2038. године планирано је да старосна граница за мушкарце буде 67 година.

Коментари 0
Повезане вијести
Нећеш проћи: Руска војска затворила Каспијско море за НАТО Нећеш проћи: Руска војска затворила Каспијско море за НАТО
Цијена злата највиша у историји Цијена злата највиша у историји
У свијету се 733 милиона људи суочава са глађу У свијету се 733 милиона људи суочава са глађу
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    21h 22m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    19h 46m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    5h 44m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    18h 38m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    17h 10m
    2