Надлежни у Републици Српској не желе још да причају о ефектима Закона о подстицајима у привреди Републике Српске који је у примјени нешто више од два мјесеца, а чији је главни циљ повећање плата радницима.
Намјера Владе РС била је, најкраће речено, да послодавцима који повећају запосленима плате врати дио пореза и доприноса на основу закона који је ступио на снагу 1. јула ове године. Подстицаји се односе само на дјелатности производње, трговине и услуга.
Представници Савеза синдиката су затражили информацију од Пореске управе да ли су послодавци искористили ову могућност и повећали плате радницима. Одговор још чекају.
– Предсједници индустријских синдиката су неки дан имали састанак и причали смо на ту тему. Дакле, нас десет нема ниједну информацију да је дошло до рефлексије када је у питању повећање плата по основу Закона о подстицајима. То се односи на предузећа у којима дјелују наших десет индустријских синдиката – каже за Српскаинфо потпредсједник Савеза синдиката РС и предсједник Синдиката металске индустрије и рударства Тане Пеулић.
Он истиче да су синдикалци и на недавној великој конференцији у организацији Савеза синдиката такође констатовали да нема неких посебних помака када је у питању примјена Закона о подстицајима у привреди. –Прошло је више од два мјесеца и већ би се до сада знало да су била нека значајнија повећана плата – сматра Пеулић и додаје да за коначан закључак ипак треба сачекати још неколико мјесеци.
Његов колега Горан Савановић, предсједник Синдиката запослених у трговини и угоститељству, каже да је у неким компанијама и угоститељству било повишица по основу Закона о подстицајима у привреди.
– Међутим, то није ништа посебно и није то масовно урађено – наводи Савановић.
С друге стране, званична статистика Републике Српске каже да је просјечна нето јулска плата била већа за двије марке у односу на јуни.
Само су у два подручја примјетна „знатнија“ повећања плата у јулу у односу на јуни: дјелатост пружања смештаја, припреме и послуживања хране, хотелијерство и угоститељство за 49 КМ и просјечна је износила 684 КМ и у подручју вађење руде и камена за 38 КМ (јулска просјечена плата 1.213 КМ).
У трговини су просјечне плате остале исте и износе 692 КМ, док је у прерађивачкој индустрији просечна јулска плата нижа за двије маарке и износи 743 КМ.
– На ваше постављено питање имаћемо одговор почетком марта 2020. године – кажу у Мининистарству привреде и предузетништва РС на питање колико је радника добило повишица по основу Закона о подстицајима у привреди.
Ово Министарство је било предлагач Закона.
– Закон о подстицајима у привреди Републике Српске је ступио на снагу 1. јула Као што је у закону наведено, привредни субјекти ће Министарству поднијети захтјеве за додјелу подстицаја по основу повећања плата радника у року од шесдесет дана од дана истека обрачунског периода за који се тражи подстицај (1. јула – 31. децембара 2019. године). Сходно томе, Министарство ће бити у могућности да одговори на постављено питање тек по пријему и обради наведених захтева, односно почетком марта 2020. године – образлажу у Министарству.