Шећер има много калорија, али оних празних. То значи да нема стварне прехрамбене вриједности.
Иако га има у многим намирница, могуће је избјећи га. То је препорука, јер превише уношења оставља озбиљне посљедице на здравље, а гојазност је само једна од њих, преноси "Bright Side."
Ако нисте свјесни претераног конзумирања, провјерите да ли имате неке од сљедећих симптома претјераног уноса.
Акне
Храна која садржи додатни шећер изазива брзи пораст инсулина и започиње процес везивања шећера на протеинске молекуле. Чим глукоза уђе у крв, она покреће низ компликованих физиолошких процеса који на крају могу да изазову упалу и проблеме с кожом, преноси "Н1". Овај пораст инсулина може с временом да увећа активност лојних жлијезда на кожи и активира упалне процесе. То значи да исхрана богата шећером носи већи ризик од настанка акни.
Проблеми са зубима
Неке од штетних бактерија у устима могу да се хране шећером. Тако ниво киселине која се обично производи може да се увећа и оштети зубну глеђ.
Кад се тај заштитни спољни слој троши, повећан ниво киселине може да доведе до стварања каријеса. То може да изазове зубобољу, осјетљивости и крварења десни, па чак и до губитка зуба.
Бол у зглобовима и мишићима
Ако постоје болови, трнци и отицање ногу, уз појаву црвенила, то може да буде једна од посљедица оштећење нерава.
Жудња за слатким и превише или премало енергије
Ако конзумирамо веће количине слатке хране, висок ниво шећера у крви спречава глукозу да уђе у ћелије. Због тога тијело нема енергије и стално тражи нешто слатко, јер је то најбржи начин да дође до "горива". Након уноса одређене дозе шећера, осјећа се велики налет енергије, али врло брзо, када он падне, особа се осјећа исцрпљено, јер та доза нема прехрамбених вриједности и не може дуго да одржи осјећај ситости.
Надутост
Истраживања су показала да се понекад шећер не свари у потпуности у танком цријеву. Кад дође у дебело цријево, може да ферментише и доведе до гасова, грчева и болне надутости, као што може да погорша и симптоме синдрома иритабилног цријева.