„Празнично срце“ можда звучи као наслов неког сладуњавог филма на који можете налетјети у данима око Нове године, али у питању је заправо прилично опасно здравствено стање. Иако током празника сви воле да се опусте и да забораве на контролу у јелу и пићу, губи се из вида како неумереност може брзо доћи на наплату.
Појам „синдром празничног срца“ користи се већ педесетак година, а ово стање је примјећено код пацијента који су се жалили на срчану аритмију, поготово код оних са атријалном фибрилацијом након обилне конзумације алкохола. Оваквих пацијената је увијек било више у данима викенда и празника, у периодима када су људи склонији опијању и преједању.
Једноставно речено, уношење већих количина алкохола у организам током кратког временског периода може узроковати проблеме у раду срца у виду неправилног рада или палпитација. Конкретан разлог за ово није познат, али сматра се да је у питању комбинација више фактора.
Неке студије повезују конзумацију алкохола са сметњама у провођењу електричних сигнала у људском организму, што може узроковати озбиљне проблеме у раду срца. С друге стране, алкохол дехидрира тијело и исцрпљује га што се покушава компензовати промјенама у начину рада срца – што више алкохола пијете то ће срце брже лупати.
Међутим „празнично срце“ не мора узроковати само алкохол. Исхрана богата засићеним мастима и натријумом такође има везе са стањима попут атријалне фибрилације, а масна и слана храна је управо она која се конзумира у вријеме празника.
Шта год да доводи до овог синдрома, чињеница је да о њему треба водити рачуна. Атријална фибрилација повећава ризик од срчаног удара, нарочито код особа које већ имају повишен притисак или пате од дијабетеса, преноси Сајенс алерт.
Сиптоми на које треба обратити пажњу
Најочитији симптом је свакако изненадан осјећај лупања срца, при чему човјек може осјетити да му срце лупа убрзано или неправилно. Ово лупање може бити повремено или континуирано, а „празнично срце“ могу пратити и губитак даха, вртоглавица, као и бол у грудима уколико је пулс изразито убрзан.
Ови симптоми су обично привремени и у 90 посто случајева нестају у року од 12 до 24 сата. Али, то није разлог да их се потцјени или не схвати озбиљно – уколико једном осјетите треперење срца повезано са пићем, у 20-30% случајева ће се то десити поново, нарочито уколико се настави са конзумацијом алкохола. Може се рећи и да се овако може и препознати развој срчаног обољења.
Кардиолози кажу како је кључ за здраво срце у умјерености, хидратацији и редовној физичкој активности. Такође, не треба претјеривати са алкохолом током празника како не би дошло до „синдрома празничног срца“, па шта се препоручује једно пиће дневно за жене и два за мушкарце.