Сјећање на књижевног великана Војислава Илића

15.04.2024. 08:42
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Војислав Илић у књижевности се појавио у доба прелома кад романтизам ишчезава, а долазе нове идеје. Био је цијењен и признат пјесник, јавно је исказивао своје политичке ставове против власти, а његове пјесме убрајају се у најљепшу српску лирику.

Рођен је прије 162 године у Београду и заузима важно мјесто у српској књижевности. Његова поезија објављивана је у различитим књижевним и политичким српским листовима од 1879. до 1894. године. Његова прва збирка објављена је 1884. у Београду под именом  “Песме Војислава Ј. Илића”. Покренуо је и књижевни лист “Преодница” 1891. године. За живота је објавио три збирке поезије којима треба додати велики број пјесама расутих по часописима и оне остале у рукопису. У 21 години у часопису “Отаџбина” објавио је своје најобимније дјело, спјев “Рибар”.

Држао је жестоке говоре на омладинским политичким скуповима те објављивао политичке текстове у опозиционим листовима. Сатиричним пјесмама исмијавао је стање у друштву, тиранију власти и апсолутизам династије. Критичари истичу да је бунт његових пјесама био снажнији од бунта Ђуре Јакшића и Јована Јовановића Змаја, али да оне нису достигле значајнији умјетнички ниво. Због политичких активности Војислав Илић је стално  био на удару власти, прогањан, а морао је и да бјежи из земље.

Једна од његових најљепших пјесама је “Исповест” у којој су меланхолија, мисаоност и песимизам његове несрећне душе сједињени. Пјевао је о безнађу свог живота.

Војислав Илић био је син пјесника Јована Илића. Живио је боемским животом, чиме је још више погоршао своје слабо здравље. Изнад свега је био естета како у стварању поезије тако и у животу. Баш због тога је књижевна култура имала такав значај за њега, зато што је био први истински естета у Србији.  У његовој родној кући живјело се са поезијом. Његов отац је био пјесник и политичар опозиционар. Њихова кућа била је најпознатија и најугледнија у Београду. У другој половини 19. вијека у тој кући су се састајали и водили дебате о књижевним и политичким питањима Змај, Јакшић, Костић, Глишић, Матавуљ, Сремац, Нушић и многи други.

 - На прагу те куће сусретала се стара романтична књижевност која је већ изумирала, и нова, реалистична, која се уместо ње јављала. Кроз ту кућу, једном речју, продефиловала је цела наша књижевност седамдесетих и осамдесетих година - забиљежио је Бранислав Нушић.

У тој кући Илића Нушић је први пут, у рукопису, читао своју комедију “Народни посланик”.

Тако је Војислав Илић у родној кући упознао и Ђуру Јакшића, а касније је оженио његову кћерку Тијану. Нажалост Тијана и њихова дјеца су рано преминули. Све то утицало је на његов живот и стварање. Касније је оженио Зорку Филиповић с којом је добио кћерку Светлану која је мајка лингвисте Милке Ивић.

Заједно са Браниславом Нушићем као добровољац је учествовао у српско-бугарском рату 1885. године. Нушић је о томе записао: “Проводили смо један буран бохемско-војнички живот; делили смо све што смо имали”.

Ипак здравље Војислава Илића је било веома лоше, умро је млад, у 32. години, од туберкулозе у Београду.

“ВЕЧЕ ЈЕ ОДАВНО ПРОШЛО...”

Вече је одавно прошло… У шумарцима густим

Безбројних, малених тица звучни је стао хор;

Поноћ је спустила вео. По долинама пустим

Умуко људски збор

А по обали цветној ми сами блудимо двоје

нежно ти стежем руку и слушам у ноћи тој

испрекидани уздах и бурно дисање твоје,

и стидљив шапат твој...

Пише: Илијана Божић

Коментари 0
Повезане вијести
Стеван Попов – симбол наде и спаса за хиљаде људи из ратног Сарајева Стеван Попов – симбол наде и спаса за хиљаде људи из ратног Сарајева
Годишњица погибије команданта Милорада Лоловића Лоле Годишњица погибије команданта Милорада Лоловића Лоле
Годишњица упокојења „ђеда“ свих вјерујућих људи, митрополита Амфилохија Годишњица упокојења „ђеда“ свих вјерујућих људи, митрополита Амфилохија
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    11h 42m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    23h 8m
    2
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    9h 53m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    11h 27m
    1
  • Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије
    6h 23m
    1