Скренути пажњу јавности на Паркинсонову болест

11.04.2024. 14:33
0
ИЗВОР: katera.news

Обиљежавање 11. априла Свјетског дана борбе против Паркинсонове болести веома је важно како би јавности била скренута пажња на проблеме са којима се суочавају обољели и њихове породице, али и ради упознавања шире друштвене заједнице о овој болести, саопштено је из Болнице "Србија" у Источном Сарајеву.

Паркинсонова болест је хронично прогресивно, неуродегенеративно неуролошко обољење, које припада групи болести поремећаја покрета.

Знакови и симптоми Паркинсонове болести су премор, укоченост, успорено кретање и кретање ситним корацима, промјене у говору, промјене у писању, поремећај одржавања равнотеже и усправног држања.

Поред моторичких симптома, могу да се јаве и немоторички, аутономни поремећаји, као што су констипација, ургенција или инконтиненција мокрења, импотенција, поремећај знојења, когнитивни поремећаји, деменција, анксиозност и депресија, поремећаји спавања.

У саопштењу се наводи да је ово обољење узроковано спорим пропадањем можданих ћелија које стварају допамин, природну супстанцу мозга која контролише покрете мишића цијелог тијела.

Најчешће се јавља између 60 и 70 године и један је од најчешћих неуролошких поремећаја код старије популације. Јавља се код оба пола, али чешће код мушкараца.

Рано откривање Паркинсонове болести и започињање терапије у почетним фазама од великог је значаја за успорење прогресије болести и осигурање бољег квалитета живота обољелих, на дужи временски период.

Паркинсонова болест се не може излијечити, али лијекови могу знатно побољшати симптоме и пацијентима омогућити релативно нормалан живот.

Лијечење лијековима се може допунити физикалном терапијом. Осим вјежби пацијент треба бити активно укључен у рад или кућне послове. На тај начин одржава физичку и менталну способност.

За узнапредовале случајеве Паркинсонове болести када лијекови више немају ефекта, препоручује се неурохируршка интервенција – дубока мождана стимулација.

Свјетски дан Паркинсонове болести обиљежава се 11. априла и носи назив према доктору из Лондона, Џејмсу Паркинсону који је 1817. године описао прве симптоме ове болести.

Коментари 0
Повезане вијести
Комеморатривни скуп у Братунцу протекао мирно Комеморатривни скуп у Братунцу протекао мирно
Злочин без казне – 5. јула: Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Средњем Подрињу и Бирчу Злочин без казне – 5. јула: Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Средњем Подрињу и Бирчу
Козара – мјесто страдања, отпора и идентитета српског народа Козара – мјесто страдања, отпора и идентитета српског народа
Најчитаније
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    18h 41m
    1
  • Изгорјело возило у мјесту Клек
    14h 21m
    0
  • Чувајмо сјећање на невино страдале Србе у средњем Подрињу и Бирчу
    20h 23m
    2
  • Зија Диздаревић и Звонимир Шубић, писци о којима се ћути (ФОТО)
    20h 2m
    0
  • Заборављени коријени: Манастир Црна Река - Тутин (ВИДЕО)
    9m
    0