Славна историја нашег заборава - Заборављена српска гробља и споменици у Хан Пијеску

08.09.2024. 19:53
1
ИЗВОР: katera.news

"За даном лети дан и сваки часак носи

Живота делић свој, живота делић крт;

Тек спремаш се да живиш, а гле, наједном, смрт!"

Пушкин

Црквена звона често су јечала посљедњих вијекова, а туга је обавијала отаџбину и земљу туђина.

Бројни српски бесмртници вјечни смирај су нашли у туђици земљи, пред смрт завјештавајући да им тијело буде пренијето у отаџбину. Кости у туђини, али душа у отаџбини. 

Само некима је испуњена жеља да им душа нађе смирај у небеском миру у завичају.

Широм свијета, у чак 43 земље, на више од 680 мјеста, налазе се српска војничка гробља. Гробља хероја наше историје који су погинули у два свјетска и балканским ратовима.

Једно од таквих налази се на око 70 км од Источног Сарајева и нешто више од 220 км од Беорада, на планини Јавор код Хан Пијеска.

Дринска битка

На захтјев савезника да послије побједе на Церу, у Првом свјетском рату, над аустроугарским трупама предузме офанзиву преко границе – српска војска је 6. септембра 1914. године почела операције у Срему и источној Босни, познате као Битка на Дрини.

Српско-црногорска офанзива у Босни започета је 26. августа 1914. продором санџачке војске у правцу Калиновика и Сарајева, док је Ужичка војска добила задатак да продре преко Хан Пијеска ка Власеници.

Ужичка војска је била под командом генерала Милоша Божановића, који је командовао офанзивом у источној Босни. Шумадијска дивизија 2. позива (10, 11. и 12. пук II позива, ојачан 4. пуком I позива, свега 16 батаљона, три коњичка ескадрона, и 6 брдских батерија, под командом пуковника Драгутина Милутиновића), Ужичка бригада (4. пук I и 4. пук III позива, свега 8 батаљона са три пољске батерије, под командом пуковника Ивана Павловића) и Лимски одред (4. и 5. кадровски пук и један батаљон III позива, свега 6 батаљона и једна брдска батерија, под командом потпуковника Јеврема Михаиловића). Сем тога, команданту Ужичке војске били су придати и Златиборски (750 људи под командом мајора Косте Тодоровића) и Горњачки (750 људи под командом мајора Велимира Вемића) четнички одред за дејства у позадини непријатеља и евентуално подизање устанка у источној Босни.

Тако су српски војници обрели на обронцима Јавора 1914. године.

Најтеже борбе Шумадијска дивизија имала је у освајању мостобрана код Вишеграда и Старог Брода, код Жљебова, Макоте и Букове Главе, Макијевице, Игришта, Врањ камена и Плоче, Бабјака, Великог Брда, Хан Брда, Врачевице, Хан Пијеска.

У борбама око Хан Пијеска погинуло је је око 1.500 српских војника. На Игриштима око 300, Ружиној води 200 и на Вран камену око 1000.

Око хиљаду и по српских војника, јунака који су изгинули прије 110 година током Битке на Дрини леже на Јавору, далеко од очију - заборављени.

Војничко гробље Велико Игриште

Војничко гробље Велико Игриште је најмање и по величини и по броју сахрањених војника. Постоје наводи да је ту сахрањено од 49 војника до 200 војника 10. пука 2. позива, највише са територије Горњег Милановца.

Гробове, зарасле у траву и коров одржавају припадници борачке организације из Хан Пијеска, припадници шумског газдинства, ловци и планинари.

На гробљу се налази спомен-плоча на којој пише да спомен-обиљежје подижу ловци Хан Пијеска и Бање код Аранђеловца 25. 8. 1990. године.

Ружина Вода

Готово да нема путника намјерника који није застао на Хан Погледу и напио се воде са "ружине чесме".

На овом мјесту почивају посмртни остали бораца 12. пука 2. позива са простора Крушевца.

Након Великог рата, врховни командант Александар Карађорђевић подигао је спомен-чесму војницима из Шумадијске дивизије који су у септембру 1914. године овдје поразили Аустроугаре.

Након Другог свјетског рата и неких нових страдања, подигнута је нова спомен-плоча са новим натписом – партизанима који су у јулу 1942. бранили Власеницу и околину од усташа. 

Гробље је добило мало већу пажњу послије 2000. године. Подигнут је и споменик 2004, али није заживјело сјећање на гробље и погинуле борце.

Вран камен

"Вама, борцима за слободу...", почиње натпис на плочи, коју је подигао народ, а ко би други. 

Спомен-плочу је донирао клесар из оближње Власенице, а ловци и шумари су је донијели 2009. године.

Ту, на најудаљенијем од три гробља, почивају посмртни остаци бојника 11. пука 2. позива  са простора Крагујевачког округа.

Славна историја нашег заборава

У свијести сваког појединца мора се родити и сазрети мисао о страхотном страдалништву и огромној жртви коју је српски војник поднио у вијековима и годинама иза нас.

О Кумановској бици, о Церу и Колубари, о Кајмакчалану, о Албанској голготи, о Крфу и Солунском фронту, о Операцији "Звијезда 94", о Кошарама и Паштрику, о сарајевском ратишту, о плавој гробници, о Јасеновцу и Доњој Градини, Јастребарском и Јадовну, Пребиловцима.

О српским топосима смрти.

О обичном, малом човјеку који је голобрад и гологлав, силно љубећи отаџбину, одлазио на пут са којег ће се ријетки вратити.

За све оне који су са непоколебљивом вољом и надом у Бога јуришали ка отаџбини.

И за све оне које је себична отаџбина заборавила.

За све јунаке без имена и гроба.

И све оне који су нам подарили слободу!

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Спале 09.09.2024. 10:38
    Народ који занемари своју прошлост се сам одриче своје будућности и често пригрли туђу. У том свјетлу и посматрам овај текст, као покушај да се заблудјело стадо врати изворима. Хвала аутору.
Повезане вијести
На Аранђеловдан 1918. године српска војска ослободила Сплит На Аранђеловдан 1918. године српска војска ослободила Сплит
Писмо храброг ратника Писмо храброг ратника
Записи Владислава Скарића откривају кључну улогу Срба у историји Сарајева Записи Владислава Скарића откривају кључну улогу Срба у историји Сарајева
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    16h 57m
    0
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    9h 14m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    7h 38m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    6h 30m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    17h 10m
    0