Иако је још прије девет година одобрен пројекат за изградњу базе за смјештај и обуку Јединице за специјалну подршку СИПА, то до данас није реализовано, утврдила је ово Канцеларија за ревизију институција БиХ током ревизије финансијског извјештаја СИПА за прошлу годину.
У извјештају се наводи да је пројекат одобрен 2012. године и да је за те намјене предвиђено 9,2 милиона КМ. Пројекат је требао бити завршен још 2016. године, али до данас се то није десило.
– Укупно нереализовани износ од 7,8 милиона КМ је пренесен и био расположив у буџету за 2020. годину, али пројекат, и поред тога, није реализован. До сада је реализована куповина земљишта – парцеле за изградњу базе за шта је издвојено 441.126 КМ. Окончана је и процедура конкурса за избор најповољнијег понуђача за израду идејног рјешења пројекта, као и преговарачки поступак за јавну набавку услуга израде урбанистичко-техничке документације, те је изабрана фирма која ће извршити наведене услуге – истиче се у ревизорском извјештају.
Ревизори су се дотакли и службених возила којим располаже СИПА, наводећи да су евидентирали низ неправилности када је у питању њихово кориштење.
Истичу да је СИПА закључно са 31.12.2020. године располагала са 175 службених возила, и то 172 специјализована и три службена возила.
Укупни издаци за употребу службених возила у 2020. години износе 512.125 КМ. Издаци се односе на гориво (212.117 КМ), материјал и услуге за одржавање возила (77.515 КМ), регистрацију моторних возила (42.513 КМ), осигурање возила (77.515 КМ), услуге прања возила (14.025 КМ) и набавку моторног уља (13.654 КМ).
– Анализом документације из случајног узорка и других доступних података запажене су неправилности када је у питању употреба службених специјализованих возила – истиче се у извјештају.
Додаје се да је ревизија утврдила у одређеним случајевима да евидентирање километраже на појединим правцима знатно одступају од стварне удаљености.
Евидентирани су и примјери нетачног и формалног вођења евиденција, који не дају истиниту и логичну информацију о кретању возила и сврси његове употребе.
– На примјер, један дан имамо релацију почетно одредиште – крајње одредиште, а прва наредна релација је почетно одредиште иако није забиљежено да се возило вратило у почетно одредиште. Утврђено је и присуство термина локо вожња или подручје БиХ, тачније километража и преко 300 км у једном дану је евидентирана под локо или подручје БиХ – наводе ревизори.
Додају да је оћену оправданости употребе службених специјализованих возила и могућности за побољшање додатно отежавала чињеница да мјесечни планови за кориштење истих и извјештај о употреби специјализованих возила на основу мјесечних планова у циљу праћења кориштења специјализованих возила нису осигурали информације које би допринијеле ефикасном управљању возним парком.
Ревизори истичу да је пракса показала да су се и даље мјесечни планови углавном формално попуњавали, наводила су се врло уопштена образложења кориштења возила 24 сата, одређени сектори нису достављали извјештаје кориштења свих специјализованих возила која су дужила и за која су донијела план кориштења.
– Увидом у мјесечне планове и извјештаје о кориштењу поменутих возила, као и у путне налоге за наведена возила, нисмо се могли увјерити да у одређеним случајевима постоји директна веза између кориштења возила и оперативних потреба службе. Изузимајући возила која су стављена у употребу у 2020. години, уочено је и даље да одређена возила на годишњем нивоу прелазе мали број километара – истиче се у извјештају.
Додаје се да је, од укупног броја возила, 33 прешло мање од 4.000 км годишње. Ревизори истичу да наведено указује на потребу анализе употребе возног парка СИПА у циљу могуће прерасподјеле и рационализације.