Служен парастос и положени вијенци за погинуле у операцији "Коридор"

26.06.2022. 13:00
0
ИЗВОР: srna.rs

У Дугој Њиви код Модриче положени су вијенци и цвијеће на спомен-обиљежје за погинуле припаднике Војске Републике Српске, министарстава унутрашњих послова Српске и Републике Српске Крајине који су погинули у операцији "Коридор" 1992. године.

На спомен-обиљежје вијенац су положили дипломатски представници Србије у Републици Српској и БиХ.

Цвијеће су положиле делегација Народне скупштине, представници Српске у заједничким инстутицајама, представници градова и општина, Трећег Пјешадијског пука, организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског и Народноослободилачког рата и политичких партија.

Операцију "Коридор", чијим завршетком је успостављена веза са Србијом и Српска добила компактну територију, извеле су снаге 1. Крајишког корпуса, Источнобосанског корпуса и полиције Републике Српске Крајине, а командант операције био је тадашњи командант 1. Крајишког корпуса генерал Момир Талић.

Одлука о пробоју Коридора донесена 18. јуна 1992. године, да би се деблокирао западни дио Републике Српске, који је био одсјечен 42 дана, а у окружењу је било око милион и по становника.

Директан повод за акцију "Коридор живота" била је смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника.

Акција је почела након што су снаге ХВО-а, заузимањем Модриче, пресјекле копнени пут између западног дијела Српске и тадашње САО Крајине са источним дијелом Српске и Србијом.

Војна операција "Коридор 92" трајала је од 14. до 28. јуна на подручју Посавине и омогућила је спајање западних дијелова Српске и Републике Српске Крајине са остатком Српске и Србијом, а комплетна акција завршена је 6. октобра изласком српске војске на ријеку Саву.

Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица, у операцији "Коридор" погинуло је 877 припадника Војске Републике Српске, 15 припадника МУП-а Српске и 17 припадника МУП-а Републике Српске Крајине.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Почело обиљежавање Дана одбране Сарајевско-романијске регије Почело обиљежавање Дана одбране Сарајевско-романијске регије
Обиљежавање Дана одбране Срба у Сарајевско-романијској регији Обиљежавање Дана одбране Срба у Сарајевско-романијској регији
Положени вијенци за погинуле припаднике Првог одреда Специјалне бригаде полиције МУП-а Републике Српске "Јахорина" Положени вијенци за погинуле припаднике Првог одреда Специјалне бригаде полиције МУП-а Реп...
Најчитаније
  • Активан број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    16h 53m
    3
  • Источна Илиџа: Усвојена иницијатива да се љекарима суфинансирају трошкови смјештаја
    16h 39m
    0
  • Усвојен Правилник о поврату ПДВ-а на прву некретнину
    18h 0m
    0
  • Акција прикупљања средстава за трон иконе Богородице Млекопитатељнице на Палама
    15h 16m
    1
  • Одличан наступ Џудо клуба „Рандори“ на Првенству БиХ у Сарајеву
    13h 8m
    0