Соколац: Формиран стручни тим за борбу против насиља у породици

17.02.2021. 13:47
0
ИЗВОР: opstinasokolac.net

На јучерашњем састанку Центар за социјални рад Соколац формирао је стручни тим за заштиту од насиља у породици и породичној заједници, сачињен од представника установа и институција ове општине који поступају у борби против насиља.

Поред представника Центра за социјални рад, чланови стручног тима су представници субјеката заштите, здравствених и образовних установа: Полицијске станице Соколац, Центра за ментално здравље Дома Здравља „Др Љубомир Ћеранић“, Специјалне болнице за психијатрију Соколац, ЈЗУ Завода за форензичку психијатрију Соколац, Средњошколског центра „Василије Острошки“ Соколац, Основне школе „Соколац“, те представника општине и Удружења грађана „Аурора“ Соколац.

Према ријечима психолога у Центру за социјални рад Соколац Анице Поповић, циљ овог састанка био је креирање акционог плана којим би се у формалном аспекту дефинисале и уредиле смјернице поступања у борби против насиља, што подразумијева координацију и синхронизоване односе свих субјеката заштите на терену.

– Поред доношења одређених програма и пројеката којим би помогли жртвама насиља, потребно је анимирати професионалаце да у свом раду лакше дјелују, како би информисали и едуковали циљне групације, било да су то дјеца, лица са сметњима у развоју, корисници услуга или грађани, како да идентификује, препозна и реагује на насиље, али и како да га на одговарајући начин третира - рекла је Поповићева.

На састанку су дефинисане активности свих представника заштите и институционалних капацитета те евентуална ограничења са којима се могу сусрести у раду.

Како истиче Поповићева циљ овог састанка јесте креирање функционаланог тима са представницима свих субјеката заштите који дјелују на подручју општине Соколац, који ће служити у интересу свих грађана општине, а прије свега лица која су на било који начин, директно или индиректно изложена насиљу у различитим формама и манифестацијама.

- То је посебно значајно јер се то насиље најчешће не пријављује и не испољава у свом најдиректнијем облику као физичко, емоционално, сексуално насиље или насиље путем друштвених мрежа, него је оно углавном маскирано кроз различите манифестације друштвено неприхватљивог понашања са којима се ми као представници установа свакако суочавамо. То су најчешће конфликтима оптерећени разводи, девијантно, деструктивно понашање малољетника, непримјерено понашање на друштвеним мрежама, или различите хроничне, соматске, психијатријске болести. Дакле радом са таквим лицима се на директан или индиректан начин управо препознаје насиље као извор или узрок таквог личног или социјалног понашања - објаснила је Поповићева.

На састанку је било ријечи и о ризичним категоријама које су највише подложне насиљу, о важности едукације, информисања грађана, са посебним значајем улоге средстава информисања и невладиног сектора. Између осталог разговарано је о различитим програмима подршке незапосленим женама, посебно у руралним срединама, о равноправној заступљености мушкараца и жена приликом запошљавања и дефинисању приоритета у равноправности полова и оснаживању жртава насиља.

Коментари 0
Повезане вијести
Почело обиљежавање Дана одбране Сарајевско-романијске регије Почело обиљежавање Дана одбране Сарајевско-романијске регије
Обиљежавање Дана одбране Срба у Сарајевско-романијској регији Обиљежавање Дана одбране Срба у Сарајевско-романијској регији
Око 150 учесника на вожњи "Романија зове шест" Око 150 учесника на вожњи "Романија зове шест"
Најчитаније
  • Емотиван сусрет сарајевских грађевинаца након 50 година матуре
    13h 40m
    0
  • Данас „Конференција беба“ у Палама
    14h 57m
    0
  • Божовић: „Поход на кланац“ је ходочашће сјећања и поштовања
    15h 18m
    0
  • Породица Турунташ и ове године угостила исту дјецу са Косова и Метохије
    13h 2m
    0
  • Кланац - мјесто гдје је историја исписана жртвом
    16h 29m
    0