Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом освештао је данас спомен-цркву Светог великомученика Димитрија, која се налази поред Храма Светог Василија Острошког на Вељинама у Источој Илиџи.
У спомен-цркви су уписана имена 2793 борца из Сарајевско-романијске регије која су погинула у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Бесједујући, митрополити Хризостом је рекао да су сви пострадали увијек у молитвама.
- Данас славимо Бога и Светог Димитрија, али и све оне који су попут Светог Димитрија страдали за човјека, за љубав, за ближњега, за цркву Божију и све оно што је свето и честито и нама и Богу приступачно. Нека је слава свима њима данас, а нека Бог нама подари здравље, мир и срећу - рекао је митрополит Хризостом у обраћању великом броју вјерника.
Након чина освештања, услиједила је литија око спомен-цркве, као и Света архијерејска литургија.
Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић, који је био и кум, навео је да су у спомен-цркву Светог великомученика Димитрија уписана имена бораца који су животе дали за стварање Републике Српске и Српског Сарајева.
- Свети великомученик је живот окончао као борац за хришћанску вјеру, као и 2793 борца која су за хришћанску вјеру пострадали у Одбрамбено-отаџбинском рату. Они су се изборили за оно што данас имамо, а то је слобода, то је Република Српска, као наша светиња коју треба да чувамо као зјеницу ока – рекао је Божовић.
Како истиче, њихова жртва наш је завјет за будућност и зато смо дужни да их се сјећамо и помињемо.
Божовић је захвалио свима који су несебично и с љубављу подржали и помогли изградњу спомен-цркве на Вељинама, првенствено Општинској борачкој организацији "Илиџански борац", Граду Источно Сарајево и ресорним министарствима у Влади Републике Српске, те институцијама Републике Србије.
Предсједник Скупштине Општинске организације „Илиџански борац“ Горан Шеховац рекао је да је иницијатива за градњу спомен-цркве потекла од ове организације.
- Иницијатива је била да направимо споменик припадницима Илиџанске бригаде, а онда се идеја проширила и одлучили смо да направимо спомен-цркву у којој ће бити уписана имена свих страдалих бораца Сарајевско-романијске регије, припадника јединица из Илијаша, Вогошће, Хаџића, Рајловца, Илиџе, дијела Трнова, свих полицијских станица тих општина, специјалне јединице, као и радника „Орла“ – рекао је Шеховац.
Он је истакао да је важно његовати и сачувати културу сјећања.
Према његовим ријечима, ускоро ће на шеталишту у Источној Илиџи бити постављена и статуа покојног легендарног доктора Миодрага Лазића, која ће заједно са овом црквом бити на "вјечној стражи у Српском Сарајеву".
- Не смијемо заборавити ни ратне болнице Жицу и Касиндо, као ни њене осниваче и чувене докторе Милана Пејића, Славка Ждрала, Слободана Голијанина, као ни медицинске сестре и особље, којима је у рату некада било и теже него борцима - рекао је Шеховац.
Предраг Шаровић, син погинулог борца Предрага, рекао је да је за њега данашњи дан величанствен и да је срећан што се окупио велики број вјерника.
- У спомен-цркви су уписана имена мог оца и ујака – рекао је Шаровић.
Освештању, осим великог броја вјерника, присуствовали су представници институција Републике Српске и БиХ, Борачке организације, Министарства унутрашњих послова Републике Српске и други званичници и гости.
Осим Митрополије дабробосанске и Српске православне парохије добрињске, организацију догађаја помогли су Борачка организација "Илиџански борац" и општина Источна Илиџа.