Споменици скупљи до 20 одсто

22.08.2022. 09:02
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Таласу поскупљења придружили су се и каменоресци у Српској који су цијене споменика подигли и до 20 одсто правдајући тај потез вишим цијенама камена и превоза.

Гробно мјесто, трошкови сахране, а потом и подизање споменика и прије поскупљења били су велики издатак породицама које изгубе најмилије. Због новонастале ситуације све је више оних који одгађају подизање споменика за нека боља времена. То потврђују у каменорезачким радњама, истичући да у посљедње вријеме биљеже пад обима посла.

У приједорској каменорезачкој радњи “Микановић” кажу да им је цјелокупна ситуација, код нас али и свијету створила велике проблеме у пословању, јер је знатно поскупио репроматеријал али и превоз.

- Цијене споменика се крећу од 2.000 па до 15.000 марака, а грађани гледају да прођу што јефтиније, а да им се уради што боље. Онда проналазимо неке опције, гдје се ставља јефтинији и тањи камен, јер цијену диктира управо дебљина и врста камена - казали су у овој радњи, додајући да камен углавном стиже из Кине и Индије. С обзиром на кризу која влада, како додају, видљиво је да грађани одлажу подизање споменика.

- Људи су данас ријетко у прилици да исплате одједном подизање споменика, већина их отплаћује на рате или дигну кредите па враћају - казали су у овој радњи.

Мање посла имају и у каменорезачкој радњи “Кречар” из Бањалуке.

- Цијене свега су отишле горе за 30 до 40 одсто, од материјала, превоза па до алата са којима радимо. Због тога смо и ми морали дизати цијене за око десет одсто - казали су у овој радњи, додајући да муку муче и са недостатком радне снаге.

Цјеновнике су кориговали и у каменорезачкој радњи “Шајиновић” из Теслића истичући да су цијене споменика због поскупљења репроматеријала скочиле и до 20 одсто.

- Нама је највећи проблем то што нема ко да ради. Људи одлазе махом у иностранство - казали су у овој радњи.

У удружењима за заштиту потрошача кажу да се поставља питање оправданости драстичног скока цијена.

- Цијене споменика су енормне, а већина их је урађена без рачуна и уговора. Дешава се да дође до пуцања плоча, али грађани немају на основу чега да изврше рекламацију. Осим тога и погребна друштва још од 2020. године лове у мутном. На сеоским гробљима су нешто ниже цијене погребних мјеста него у граду, али не постоји нити један разлог да дође до толиког поскупљења - рекла је извршна директорка Удружења за заштиту потрошача “Дон” из Приједора Муриса Марић.

Пише: Јана Кезић

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    10h 24m
    8
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    23h 4m
    4
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    6h 31m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    2h 54m
    5
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    9h 58m
    4