Данас ће бити обиљежено 29 година од страдања 69 српских цивила и војника у сребреничким селима Сасе и Залазје и братуначким Биљача и Загони које су на Петровдан 1992. године убиле муслиманске снаге.
Након литургије у Цркви Покрова пресвете Богородице у Сребреници, чланови породица погинулих, родбина, комшије, саборци и заинтересоване делегације посјетиће мјеста страдања, положити цвијеће код спомен-обиљежја и прислужити свијеће на гробљу у Братунцу и стратиштима у Биљачи и Сасама.
Код споменика и костурнице на Залазју у 12.30 часова биће служен парастос за Србе убијене на Петровдан 1992. године, као и за све остале српске војнике и цивиле из ове општине погинуле у одбрамбено-отаџбинском рату, али и жртве овог села које су убиле усташе други дан Тројичиндана 1943. године.
Тиме ће бити завршен програм традиционалне меморијалне манифестације "Петровдански дани" која се организује као знак сјећања на погинуле Србе.
Организатор овог обиљежавања је Одбор за обиљежавање српског страдања Сребренице.
Руководство сребреничке општине прогласило је нерадним дане одржавања комеморативних скупова и годишњица страдања бошњачког народа 11. јула и српског страдања 12. јула.
Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора започето у априлу, јаке муслиманске снаге из Сребренице под командом Насера Орића, 12. јула 1992. године, упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.
Тог дана је у борби прса у прса убијено 69, а рањено много више српских бораца и цивила, а 22 су нестала и заробљена.
Од 22 нестала, посмртни остаци њих 10 случајно су пронађени и ексхумирани 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака. Посмртни остаци страдалих су послије више од годину идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, док је двоје ексхумирано, идентификовано и сахрањено раније.
Посмртни остаци 10 несталих још нису пронађени и њима се губи траг у логору у бившој сребреничкој полицијској станици.
За ове, као и за многе друге масовне злочине над Србима из Сребренице и средњег Подриња још нико није одговарао.