Srebrenica: Pomen Srbima ubijenim na Petrovdan 1992. godine

12.07.2021. 08:18
0
IZVOR: SRNA

Danas će biti obilježeno 29 godina od stradanja 69 srpskih civila i vojnika u srebreničkim selima Sase i Zalazje i bratunačkim Biljača i Zagoni koje su na Petrovdan 1992. godine ubile muslimanske snage.

Nakon liturgije u Crkvi Pokrova presvete Bogorodice u Srebrenici, članovi porodica poginulih, rodbina, komšije, saborci i zainteresovane delegacije posjetiće mjesta stradanja, položiti cvijeće kod spomen-obilježja i prislužiti svijeće na groblju u Bratuncu i stratištima u Biljači i Sasama.

Kod spomenika i kosturnice na Zalazju u 12.30 časova biće služen parastos za Srbe ubijene na Petrovdan 1992. godine, kao i za sve ostale srpske vojnike i civile iz ove opštine poginule u odbrambeno-otadžbinskom ratu, ali i žrtve ovog sela koje su ubile ustaše drugi dan Trojičindana 1943. godine.

Time će biti završen program tradicionalne memorijalne manifestacije "Petrovdanski dani" koja se organizuje kao znak sjećanja na poginule Srbe.

Organizator ovog obilježavanja je Odbor za obilježavanje srpskog stradanja Srebrenice.

Rukovodstvo srebreničke opštine proglasilo je neradnim dane održavanja komemorativnih skupova i godišnjica stradanja bošnjačkog naroda 11. jula i srpskog stradanja 12. jula.

Nastavljajući sistematsko plansko etničko čišćenje srpskih prostora započeto u aprilu, jake muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, 12. jula 1992. godine, upale su u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.

Tog dana je u borbi prsa u prsa ubijeno 69, a ranjeno mnogo više srpskih boraca i civila, a 22 su nestala i zarobljena.

Od 22 nestala, posmrtni ostaci njih 10 slučajno su pronađeni i ekshumirani 10. juna 2011. godine iz masovne grobnice na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka. Posmrtni ostaci stradalih su poslije više od godinu identifikovani i sahranjeni na Petrovdan 2012. godine, dok je dvoje ekshumirano, identifikovano i sahranjeno ranije.

Posmrtni ostaci 10 nestalih još nisu pronađeni i njima se gubi trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici.

Za ove, kao i za mnoge druge masovne zločine nad Srbima iz Srebrenice i srednjeg Podrinja još niko nije odgovarao.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sjećanje na prvu vojnu žrtvu u Rogatici – Trideset tri godine od pogibije Draženka Mihajlovića Sjećanje na prvu vojnu žrtvu u Rogatici – Trideset tri godine od pogibije Draženka Mihajlovića
Obilježavanje Dana formiranja Prve sarajevske mehanizovane brigade VRS Obilježavanje Dana formiranja Prve sarajevske mehanizovane brigade VRS
Godišnjica zločina nad Srbima u Pofalićima Godišnjica zločina nad Srbima u Pofalićima
Najčitanije
  • Boriša Starović: Legenda Medicinskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu
    23h 1m
    9
  • Na današnji dan preminuo Bata Živojinović
    23h 48m
    0
  • Sonja i Marko nakon višedecenijeske borbe dobili potomstvo
    13h 0m
    0
  • Veće plate u "Šumama Republike Srpske", ali ne za sve radnike
    23h 56m
    1
  • Promjene u vrtićima u Srpskoj
    19h 58m
    0