Српске светиње на Унесковој листи

20.07.2022. 18:47
0
ИЗВОР: srna.rs

Пећка патријаршија, манастир Грачаница и Црква Богородице Љевишке уврштени су 20. јула 2006. године на листу Унескове свјетске баштине.

Најзнаменитију средњовјековну грађевину у Призрену, некадашњу Саборну цркву Богородице Љевишке 1306-1307. године обновио је краљ Милутин на остацима цркве из 13. вијека.Од тробродне направљена је петобродна црква, са пет купола, нартексом и егзонартексом изнад којег је постављен звоник са двије капеле.

Протомајстор цркве Никола направио је оригинално рјешење спајањем тробродне базилике у основи и концепције храма уписаног крста у горњој конструкцији.

Током турске окупације црква је претворена у џамију, а фреске су обијене и прекречене.Два слоја фресака чине суштину умјетничке заоставштине ове цркве. Први слој је са почетка 13. вијека и састоји се од три фреске /Свадба у Кани, Исцјељење слијепог и Богородица са Христом Хранитељем/.Други слој фресака настао је између 1307. и 1313. године, а аутори су група талентованих сликара на челу са Астрапом. Издвајају се портрети ктитора и поворка Немањића, предака краља Милутина, који су натприродне величине.Основна новина живописа је продор нових тема из циклуса страдања и чуда, увећавање броја фигура које учествују у сценама и развијање симболичног језика, алегоријског, метафоричког и персонификацијског значења, што указује на усвајање новог византијског умјетничког стила, ренесансе Палеолога.

Манастир Грачаница је манастир Српске православне цркве /СПЦ/ на Косову и Метохији са црквом посвећеном Благовјештењу.

Године 2006. доспио је на Унескову листу свјетске баштине у Европи под називом "Средњовјековни споменици на Косову", а 13. јула исте године уврштен је на листу угрожене свјетске баштине.Манастир Грачаницу подигао је српски краљ Стефан Урош Други на мјесту старије цркве и намијенио за саборни храм липљанским епископима. Слике на зидовима завршене су 1321-1322. године. Нешто касније, црква је добила велике отворене спољне зидине.

Осамдесетих година 14. вијека манастир је страдао од Турака и том приликом су изгорјели многи илуминирани рукописи. Послије обнове, грађевина је поново оштећена у години Косовске битке 1389. године.

Након пада Новог Брда под турску власт наступила су тешка времена за манастир и грачанички митрополит је морао побјећи. Тек у 16. вијеку Грачаница поново оживљава.

Године 1540. у њој је отворена једна од најзначајнијих српских штампарија, а око 1570. припрата је затворена и осликана. Око 1620. године на цркви је обновљен кров и постављен је нови иконостас.

Пећка патријаршија је историјски назив за СПЦ са сједиштем у Пећи од 1346. до 1463, а затим поново од 1557. до 1766. године.

Заслуге за обнављање Пећке патријаршије током турске окупације могу се приписати тројици везира: Рустем-паши Опуковићу, Али-паши Семизу и Мехмед-паши Соколовићу.

За дјело српског народног уједињења обновљена Пећка патријаршија је учинила највише.

Датум оснивања манастира није познат, али се претпоставља да је још за живота Светог Саве ова локација постала метохија /земља у власништву манастира/ манастира Жича, који је тада био сједиште српске цркве.

Архиепископ Арсеније Први ту је изградио Цркву светих апостола, у жељи да у њој буде средиште српске цркве. Око 1250. године услиједило је њено уређење.

Током 14. вијека направљене су незнатне промјене на Цркви светих апостола, која је касније осликана. Од 13. до 15. вијека, те касније поново у 17. вијеку, поглавари СПЦ и архиепископи Пећке патријархије сахрањивани су у црквама овог манастира.

Обнова комплекса започета је у јулу 2006, а довршена у јулу исте године.

Главни задатак био је заштита од утицаја временских прилика, али и поправак унутрањших зидова, те спољашњег изгледа.

Коментари 0
Повезане вијести
Прослављена слава Пећке патријаршије Прослављена слава Пећке патријаршије
Претученим српским младићима одређено задржавање до 48 часова Претученим српским младићима одређено задржавање до 48 часова
Претучени српски младићи у Грачаници Претучени српски младићи у Грачаници
Најчитаније
  • Више од двије деценије од срамне арбитраже за Добрињу
    21h 27m
    0
  • Крађа у Палама
    19h 45m
    0
  • Радник пао са зграде, тешко повријеђен
    16h 12m
    0
  • Са тржишта повучена женска торба из "Пепка"
    19h 0m
    0
  • Аутобус слетио у провалију код Макарске (ВИДЕО)
    12h 21m
    0