Њемачка би претрпјела озбиљну економску штету ако би напустила Европску унију, написали су истраживачи Њемачког економског института (ИВ) у извјештају који је видјела њемачка новинска агенција "ДПА".
Излазак из ЕУ, написали су економисти у својој анализи, "довео би до озбиљне економске кризе и дугорочног губитка просперитета становништва у Њемачкој".
Крајње десничарска странка Алтернатива за Њемачку (АфД) жели да дјелимично ослаби европске интеграције.
Према њиховом гледишту, Европска унија би требало да буде само економска и интересна група лабаво повезаних појединачних држава.
Истраживачи са Института у Келну процијенили су да се може очекивати смањење БДП-а за 5.6 одсто, односно око 690 милијарди евра, пет година након изласка Њемачке из Уније.
У петој години могло би да остане изгубљено око 2.5 милиона радних мјеста.
Ово отприлике одговара губицима економске додате вриједности услијед пандемије коронавируса и кризе цијена енергије након руске специјалне војне операције на тлу Украјине.
Прорачуни су засновани на прошлим догађајима и подацима, али будући трошкови би били једнако високи.
Истраживачи су израчунали шта би се десило Њемачкој ако би напустила ЕУ истовремено са Великом Британијом.
Британски бирачи одобрили су излазак из Уније, познат као Брегзит, 2016. године, а процес је завршен 2020. године. Да би то утврдили, економисти су анализирали економски утицај Брегзита на УК од референдума у љето 2016. до 2021. године, а затим су те ефекте екстраполирали на Њемачку, узимајући у обзир разлике између двије земље.
Посљедице стварног изласка Њемачке из Уније вјероватно би биле веће, сматрају аутори који указују на блиске везе Њемачке са другим чланицама ЕУ и њено кориштење заједничке валуте, евра, преноси "б92".