Током предсједничке кампање, Доналд Трамп (Trump) давао је велика обећања о томе шта се спрема ако се врати у Белу кућу.
- Уз вашу подршку, вратићемо снагу, доминацију, просперитет и понос нашој нацији - рекао је Трамп двије недјеље прије избора. "Ово ће бити ново златно доба Америке".
Сада када је Трамп освојио други предсједнички мандат, шта се може очекивати од његове нове администрације?
Одговор на то питање доста зависи од тога кога питате. Трампове присталице верују да ће он "Учинити Америку поново великом" како у земљи, тако и иностранству. Његови критичари су упозорили да ће Трамп поткопати демократију у Сједињеним Државама.
Вријеме за освету
Трамп је често нападао своје политичке противнике, називајући их "непријатељима изнутра" и сугерисао да би војска могла "веома лако да се носи са њима" у случају постизборног хаоса.
Током предсједничке кампање, Доналд Трамп давао је велика обећања о томе шта се спрема ако се врати у Бијелу кућу.
У ширем смислу, многи предвиђају да ће Трамп користити "Пројекат 2025", иницијативу коју је осмислио десничарски истраживачки центар "Heritage Foundation" у Вашингтону, како би "уклонио дубоку државу", као шаблон за своју политику.
Током кампање Трамп се оградио од "Пројекта 2025" тврдећи да не зна ко стоји иза тога, али су истраге откриле да је умијешано најмање 140 особа које су радиле у ранијој Трамповој администрацији.
- Трамп воли да прича оштро, али ретко спроводи речи у дела" -рекао је Кит Нотон (Keith Naughton), суоснивач америчке фирме за односе са јавношћу "Silent Majority Strategies“.
- Свака казна од особља ће бити насумична. Мислим да ће бити много промена у Министарству правде.
Рат и мир
Вјероватно ће се промијенити и начин на који Сједињене Државе врше свој утицај широм свијета.
Трамп је рекао да би могао да оконча руски рат у Украјини "за 24 сата". Пошто је Израел укључен у рат на два фронта на Блиском истоку против оружаних група које подржава Иран, Трамп је позвао Израел да "доврши посао".
Питер Скери (Peter Skerry), професор политичких наука на Бостонском колеџу, рекао је да очекује да ће Трамп "погурати неку врсту нагодбе" између Москве и Кијева за коју је предвидио да ће "значити велике уступке на страни Украјине".
Шта ће Трамп урадити у вези са Израелом много је мање јасно, рекао је Скери, али је рекао да ће "бити изузетна подршка Израелу", док истовремено покушава да оживи Абрахамов споразум који има за циљ арапско-израелску нормализацију.
Кина, са којом је Трамп покренуо трговински рат током првог мандата, је непредвидива. Трамп је обећао да ће увести веће царине на производе произведене у Кини ако Пекинг "уђе у Тајван". Он је раније рекао да неће морати да користи америчку војну силу да спријечи могућу кинеску блокаду Тајвана због његовог односа са кинеским предсједником Си Ђинпингом (Xi Jinping).
Глобални отисак
Током четири године на мјесту предсједника, Трамп се залагао да чланице НАТО-а испуне потребне нивое потрошње на одбрану, циљ који је већина од тада испунила.
Трамп је такође надгледао повлачење САД из културног тијела Уједињених нација UNESCO-а, Споразума о нуклеарним снагама средњег домета (ИНФ) са Русијом, иранског нуклеарног споразума који је био постигнут са свјетским силама, Париског споразума о ублажавању посљедица климатских промјена и ускратио финансирање за Свјетску здравствену организацију због одговора на пандемију "COVID-19".
Одлазећа Бајденова администрација је кренула са обнављањем утицаја САД у таквим споразумима и институцијама, али сада многи предвиђају још један преокрет под Трампом.
Скери је рекао да је Трамп "себични глумац са једним циљем", фокусиран на домаћа питања. Не би било изненађујуће да се Трамп "врати на пут" ограничавања улоге Вашингтона у неким глобалним институцијама, наводи Скери.
Нотон је рекао да ће "Трамп више жељети да ради ствари сам". Али он је додао да је мало вјероватно да ће амерички Конгрес то подржати и да ће пружити отпор.