Уколико Влада ФБиХ дозволи повећање цијена електричне енергије од 150 до 300 одсто за привредна друштва, доћи ће до масовног гашења погона, губитка радних мјеста, али и мањих плата запослених, поручили су петак директори предузећа након штрајка упозорења полусатном обуставом рада у стотинама привредних друштава у ФБиХ.
Како кажу, доћи ће и до смањења извоза, а биће и мање инвестиција у нове погоне, као и у технологије, али и нова радна мјеста.
Из Удружење послодаваца ФБиХ рекли су да привредна друштва из ФБиХ неће потписати добијене уговоре са електропривредама у ФБиХ, према којима су цијене електричне енергије за привреду вишеструко повећане и до 300 одсто за поједине компаније.
Аднан Смаилбеговић, предсједник Удружења послодаваца ФБиХ, казао је како су добили информације да Влада ФБиХ ради на рјешавању овог проблема, али да конкретних приједлога нема.
- Уговори с повећањем од 200 до 300 посто цијене електричне енергије су већ стигли у неке фирме. Свако повећање веће од 20 одсто погубно је за привреду, а највеће посљедице осјетити ће грађани и радници - казао је Смаилбеговић.
Додао је да је тешко дати прецизну процјену колико радника ће остати без посла, колико ће се смањити плате или повећати цијене производа.
- У коначници ће посљедице осјетити грађани и радници ако се ово не ријеши. Све до десетак посто повећања цијена је нешто на што су се компаније навикле и имају резерве - рекао је Смаилбеговић.
Навео је и то како су у четвртак упутили иницијативу свим парламентарним странкама у Парламенту ФБиХ да на сједници наредне седмице донесу закључак којим се обавезује Влада ФБиХ да цијена електричне енергије за привреду не смије порасти више од 20 одсто.
Директори предузећа у петак су поручили да се надају да ће Влада ФБиХ схватити све посљедице које произилазе из овог "неразумног захтјева 'Електропривреде' и реаговати на прави начин како би се спријечило уништавање предузећа која су витални покретачи привреде у ФБиХ".
Из компаније "АрселорМитал" Зеница кажу да, уколико дође до више цијене, неће моћи наставити производњу.
- Годишње трошимо 70 милиона КМ струје и уз додатних 70 милиона КМ немамо сврхе да наставимо производњу. Не можемо преживјети. Нема никаквог бенефита да наставимо бизнис - казао је Никхил Мехта, генерални директор овог предузећа.
Истакао је да се компанија већ суочава с растом цијене коксног угља, који представља 50 одсто трошкова компаније, а чија је цијена од почетка године порасла четири пута, док су цијене земног плина такође у знатном порасту.
- То би довело до заустављања рада фабрике на дужи период, што би имало дугорочне посљедице за 2.300 радних мјеста у нашем предузећу, као и најмање 10.000 радних мјеста у другим фирмама које своје пословање у великој мјери заснивају на сарадњи с "АрселорМиталом" Зеница - казао је Мехта.
Един Јабанџић, директор компаније "Мади" из Тешња, казао је да ће, уколико дође до виших цијена, посљедице бити несагледиве.
- Годишње ћемо имати додатни трошак на струју од око два милиона КМ. Ово ће направити нестабилности у многим фирмама, а ми још не знамо како превазићи све то и како направити економски одрживо пословање наредних година - појаснио је Јабанџић.
Елведин Ћосатовић, директор фабрике "Побједа" из Тешња, казао је да цијена струје расте до 300 одсто, а њихови укупни трошкови би били повећани за 150 одсто.
"Све би нас угрозило, разумијемо стање тржишта, али имамо индолентан однос према нама привредним субјектима који смо битни за развој привреде и БиХ", казао је Ћосатовић и додао да уговоре не могу потписати.
Да је ово примјер ирационалног понашања власти и свих владајућих структура, сматра Златан Шехић, директор "Жељезаре" Илијаш.
- Због поскупљења струје у 'Жељезари' Илијаш, која је дио 'Превент групације', угрожено је 150 радних мјеста - рекао је Шехић.
Појаснио је да им је прихватљиво поскупљење струје до 30 одсто, а да би најава повећања од 300 одсто значила да ће рачун за струју у овом предузећу порасти са 280.000 на близу милион КМ.
- Умјесто да профитирају у доба кад се дешава поремећај на европском тржишту - истакао је Шехић, ради се скроз супротно.