Међународни тим научника створио је прве хибридне људско-мајмунске ембрионе у Кини. Достигнуће може да резултује узгојем мајмуна чији би органи били коришћени за пресађивање, што крши бројне етичке стандарде.
Биолог Естрела Нуњез са Католичког универзитета у Мурсији потврдила је за шпански лист Паис да је међународни тим успио у намјери да створи људско-мајмунске ембрионе. На челу пројекта је Хуан Карлос Исписуа Белмонте, који води лабораторију на Институту Салк у САД.
Мало детаља је познато о експерименту, у којем су створени хибридни људско-мајмунски ембриони коришћењем људских матичних ћелија, што је важан корак ка коначном циљу Белмонтеа у претварању животиња и других врста у „фабрике“ органа за пресађивање, преноси Паис.
Сви ембриони су уништени послије 14 дана.
Нуњезова је подијелила информације са шпанским листом прије објављивања студије. Међутим, резултате је описала као „обећавајуће“ и истакла да истраживање тренутно пролази провјеру у „престижном међународном научном часопису“.
Зашто су експерименти обављени у Кини, а не у Шпанији или САД, није званично речено, али се највјероватније ради о лабавијим правилима у трансгенском истраживању.