У посљедње три године суша узима данак пољопривредницима широм Републике Српске, посебно када је кукуруз у питању, али је, кажу они, ова година посебно тешка, јер је стање у ком се тренутно налазе ове биљке, веома забрињавајуће.
Од претходне, до кише која је пала прије неколико дана прошло је око мјесец и по. На појединим парцелама киша није пала од када је кукуруз на њима засијан, тако да рода на великом броју парцела неће ни бити, кажу ратари.
- Погледајте ову парцелу. Овде нема шта да се бере. Кукуруз би сада требао да буде метар изнад моје главе, а он је једва до појаса. Ту нема ни оплодње. Џабе што је пала ова прошла киша и ово што се најављује сутра увече, то су неке мале количине, чак 60 посто да ће пасти, не може му помоћи. То може помоћи неким парцелама које су у низијама, поред Саве или неке луке, или које су под Мајевицом, или које су на Вучиловачкој земљи, која је доста квалитетнија, али код нас овдје на истоку, гдје је “правуља”, нема шансе да било која киша помогне. Ево сад да пада до 1. августа, неће се ништа значајније промјенити на овим кукурузима - рекао је Којић Милорад, пољопривредни произвђеч из Горњег Брезика, код Брчког.
У житници Републике Српске – Семберији сутуација са кукурузом је такође веома забрињавајућа.
- Овдје се кукуруз опрашио, а “реса” и “свилица” нису изашле заједно. Овдје ће бити нешто, али само оточка. Видите, овај крај нас се није опрашио никако, он је запаљен до дна. Видите да сада најављују још високих температура и он фактички неће бити ни за силажу. Овдје је штета на овој парцели можда и сто посто. Морамо схватити да је суша узела данак, а ово што је кише пало у претходном периоду, то је само “покупило росу” , као што се каже у народу. Мислим да ћемо имати проблем, јер је кукуруз ипак најзаступљенија биљка у Семберији и сије се на више од 26.000 хектара. Видите да није успио ни одрасти. Запаљен је до пола - каже Саво Бакајлић, предсједник Регионалног удружења пољопривредника “Села Семберије и Мајевице”.
- Има људи који су наводњавали, међутим то је крвав посао и веома скуп, јер су скупи и енергенти. Јављају и у ово пар наредних дана неко освјежење, али имамо срећу што је због претходних падавина ноћ мало хладнија, јер је кукуруз ипак тропска биљка. Тако да биће изгледа нешто, али је још увјек рано причати шта и како - оптимистичан је Ђорђе Вакчић, пољопривредни произвођач из Мале Обарске код Бијељине.
Ратари кажу да се очекује велика катастрофа, да ће се ова година памтити по суши, тако да сточари од властитог рода неће моћи да прехране стоку, а за докуп немају никакву рачуницу. Ово ће, додају бити прекретница, бар када је производња меса и млијека у питању.