U posljednje tri godine suša uzima danak poljoprivrednicima širom Republike Srpske, posebno kada je kukuruz u pitanju, ali je, kažu oni, ova godina posebno teška, jer je stanje u kom se trenutno nalaze ove biljke, veoma zabrinjavajuće.
Od prethodne, do kiše koja je pala prije nekoliko dana prošlo je oko mjesec i po. Na pojedinim parcelama kiša nije pala od kada je kukuruz na njima zasijan, tako da roda na velikom broju parcela neće ni biti, kažu ratari.
- Pogledajte ovu parcelu. Ovde nema šta da se bere. Kukuruz bi sada trebao da bude metar iznad moje glave, a on je jedva do pojasa. Tu nema ni oplodnje. Džabe što je pala ova prošla kiša i ovo što se najavljuje sutra uveče, to su neke male količine, čak 60 posto da će pasti, ne može mu pomoći. To može pomoći nekim parcelama koje su u nizijama, pored Save ili neke luke, ili koje su pod Majevicom, ili koje su na Vučilovačkoj zemlji, koja je dosta kvalitetnija, ali kod nas ovdje na istoku, gdje je “pravulja”, nema šanse da bilo koja kiša pomogne. Evo sad da pada do 1. avgusta, neće se ništa značajnije promjeniti na ovim kukuruzima - rekao je Kojić Milorad, poljoprivredni proizvđeč iz Gornjeg Brezika, kod Brčkog.
U žitnici Republike Srpske – Semberiji sutuacija sa kukuruzom je takođe veoma zabrinjavajuća.
- Ovdje se kukuruz oprašio, a “resa” i “svilica” nisu izašle zajedno. Ovdje će biti nešto, ali samo otočka. Vidite, ovaj kraj nas se nije oprašio nikako, on je zapaljen do dna. Vidite da sada najavljuju još visokih temperatura i on faktički neće biti ni za silažu. Ovdje je šteta na ovoj parceli možda i sto posto. Moramo shvatiti da je suša uzela danak, a ovo što je kiše palo u prethodnom periodu, to je samo “pokupilo rosu” , kao što se kaže u narodu. Mislim da ćemo imati problem, jer je kukuruz ipak najzastupljenija biljka u Semberiji i sije se na više od 26.000 hektara. Vidite da nije uspio ni odrasti. Zapaljen je do pola - kaže Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika “Sela Semberije i Majevice”.
- Ima ljudi koji su navodnjavali, međutim to je krvav posao i veoma skup, jer su skupi i energenti. Javljaju i u ovo par narednih dana neko osvježenje, ali imamo sreću što je zbog prethodnih padavina noć malo hladnija, jer je kukuruz ipak tropska biljka. Tako da biće izgleda nešto, ali je još uvjek rano pričati šta i kako - optimističan je Đorđe Vakčić, poljoprivredni proizvođač iz Male Obarske kod Bijeljine.
Ratari kažu da se očekuje velika katastrofa, da će se ova godina pamtiti po suši, tako da stočari od vlastitog roda neće moći da prehrane stoku, a za dokup nemaju nikakvu računicu. Ovo će, dodaju biti prekretnica, bar kada je proizvodnja mesa i mlijeka u pitanju.