Сутра Бадњи дан

05.01.2023. 09:03
0
ИЗВОР: srna.rs

Српска православна црква /СПЦ/ прославља сутра Бадњи дан, припремајући се за најрадоснији хришћански празник Рођење Исуса Христа - Божић.

Службама бденија и налагањем бадњака у православним храмовима најављује се Рођење Спаситеља чији се долазак на свијет слави као почетак новог времена и као најрадоснији догађај за хришћанство.

У православне домове се на тај дан уноси бадњак, коме је Црква дала посебан смисао. На тај дан ујутро најстарији мушки укућанин усијече храстово или церово дрво - бадњак, који треба одсјећи са три ударца тако да падне на исток.

Бадњак представља симбол дрвета које су, како каже предање, пастири донијели Јосифу и Марији да заложе ватру и загрију пећину у којој је рођен Исус.

Бадњак се пали уочи празника и гори до Божића када се објављује радост Христовог Рођења. Догоријевање бадњака је симбол растанка са старим вјеровањима и прихватање нове свјетлости која долази са вјером у Новорођеног Христа.

Сви обичаји имају смисао хришћанског заједништва, па се сматра да се људи окупљени око бадњака загријавају љубављу и слогом, а његову свјетлост уносе у мрак незнања и празновјерја. Највише народних обичаја код Срба везује се за Бадњи дан и Божић којима се дочарава догађај Рођења у Витлејему.

Уочи Божића сламом се посипа под и домови се претварају у Витлејемску пећину у којој је рођен Богомладенац Исус који је повијен у сламу и којем су се најприје поклонили пастири. У сеоским кућама слама лежи и по три дана док се у градовима у домове уноси свежањ сламе која се поставља уз бадњак.

Постоји обичај да се куће посипају житом и низ других ритуала којима се даје хришћански смисао јер је Христос дошао да људе зближи и нахрани и напоји својом науком и љубављу. "Ко је гладан нека дође к мени ја ћу га нахранити и које жедан нека дође к мени да пије воде живе", записано је у Јеванђељу Христовом.

На Бадњи дан се пече божићна печеница, припремљена претходног дана, на Туциндан. У православним кућама Бадње вече је породични празник када се укућани окупљају око обавезно посне трпезе - посна јела, риба, суве шљиве, ораси...

Божић је увијек први мрсни дан, ма у који дан пао, и дан када се црквама причешћују они који су поштовали правила Божићног поста.

Бадњи дан и Бадње вече 6. јануара славе све православне цркве и вјерници који поштују Јулијански календар - Руска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света Гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти.

Коментари 0
Повезане вијести
Први пут након рата наложени бадњаци испред порте Храма Светог Јована Богослова у Горажду Први пут након рата наложени бадњаци испред порте Храма Светог Јована Богослова у Горажду
У свим храмовима на Романији служено вечерње и налагани бадњаци У свим храмовима на Романији служено вечерње и налагани бадњаци
Митрополит Јоаникије: Чувати братску слогу и љубав Митрополит Јоаникије: Чувати братску слогу и љубав
Најчитаније
  • Уједињена Српска ће имати свог кандидата за начелника општине Источна Илиџа
    14h 26m
    0
  • Преминуо Никола, отац херој
    16h 44m
    0
  • Јак земљотрес погодио БиХ
    9h 7m
    0
  • Завршен програм цјеложивотног учења на Електротехничком факултету у Источном Сарајеву (ФОТО)
    16h 55m
    0
  • „Дани тикве“ сљедећи викенд у Источном Сарајеву
    15h 11m
    1