Сутра промоција епске пјесме „Спомен гробље на Сокоцу" у Источном Сарајеву

05.07.2022. 09:26
0
ИЗВОР: srna.rs

Удружење гуслара и епских пјесника Републике Српске сутра ће организовати промоцију епске пјесме под називом Спомен гробље на Сокоцу" у Културном центру Источно Ново Сарајево.

Према програму, на промоцији ће учествовати народни гуслар протојереј Миљан Рађеновић и професор на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву Саша Кнежевић.

Почетак промоције предвиђен је у 20.00 часова, најављено је из Удружења.

Војничко спомен-гробље на Сокоцу настало је у јануару 1996. године, када је након потписивања Дејтонског мировног споразума о миру у БиХ, почео егзодус 150.000 Срба из Вогошће, Грбавице, Добриње, Хаџића, Илиџе, Рајловца, Илијаша и других насеља из околине Сарајева, која су до тада била под контролом Војске Републике Српске.

Бјежећи из својих кућа и са имања сарајевски Срби су са собом понијели и своје мртве и њихове земне остатке сахранили на Војничком спомен-гробљу, уређеном по узору на Српско војничко гробље Зејтинлик" у Солуну, по чему је овај јединствени спомен-комплекс назван ,,Мали Зејтинлик" уз благослов Српске православне цркве.

На Малом Зејтинлику" сахрањено је 1.000 српских бораца.

Коментари 0
Повезане вијести
Самостална изложба слика „Игра боја из сенки“ Мире Ного у Источном Сарајеву Самостална изложба слика „Игра боја из сенки“ Мире Ного у Источном Сарајеву
Сутра почињу "Поетски дани Даре Секулић" Сутра почињу "Поетски дани Даре Секулић"
Поетски дани у сјећање на Дару Секулић Поетски дани у сјећање на Дару Секулић
Најчитаније
  • Милан Глуховић на челу приватне клинике „Др. Мачкић“
    19h 50m
    0
  • Експлозија оштетила локал, два аута и бутик
    17h 18m
    0
  • У понедјељак наставак суђења оптуженом за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага
    23h 1m
    0
  • Милена Јоковић свједочила о мучењу и убиству супруга Гојка Јоковића
    16h 47m
    0
  • Да ли је нови директор кренуо у истинску ревизију или шминкања стања у ИРБ РС?
    22h 29m
    0