У Србији ће сутра бити одржан референдум о промјенама Устава Србије у дјелу који се односи на правосуђе.
Изјашњавање грађана ће се спровести од 7.00 часова ујутру до 20.00 увече.
Питање на које ће се одговарати са "да" или "не", гласи : "Да ли сте за потврђивање Акта о промени Устава?".
Прије расписивања референдума усвојен је закон који брише цензус, како је то и одређено Уставом из 2006. године, а подразумијева да је промјена устава усвојена ако је за то гласала већина изашлих бирача.
Влада је као разлог за усвајање Акта о промјени Устава навела и јачање владавине права као услова за даље евроинтеграције.
Творци амандмана за промјену Устава су као главну предност, у односу на садашња рјешења, навели да се избор судија и тужилаца "сели" из Народне скупштине у најважнија судска и тужилачка тијела.
У састав Високог савета судства и Високог савета тужилаштва, осим судија и тужилаца, улазе, као нова категорија, "истакнути правници" који се бирају у Народној скупштини.
У њиховом саставу више неће бити предсједник скупштинског Одбора за правосуђе, али у Високом савету тужилаштва остаје министар правде, за разлику од Високог савета судства.
Тужилаштво је и у садашњем Уставу наведено као самостални државни орган, не и независно.
Акт о промјени Устава који је потврђен на републичком референдуму ступа на снагу када га прогласи Скупштина Србије.
Републичка изборна комисија утврдила је да у Србији тренутно има 6.510.323 бирача за све јединице локалне самоуправе и на свим мјестима.
Србима на КиМ забрањено да се изјасне на референдуму о промјенама Устава Србије
Скупштина самопроглашеног Косова усвојила је данас Резолуцију о забрани организовања-одржавања референдума о уставним промјенама који се сутра одржава у Србији.
За Резолуцију је гласало 76 посланика радикалног албанског покрета "Самоопредјељење", Демократског савеза Косова, Алијансе за будућност Косова и посланика из мањинских заједница, један посланик био је уздржан, а 10 посланика Српске листе и Демократске партије Косова нису присуствовали гласању.
Предсједник парламента самопроглашеног Косова Глаук Коњуфца рекао је да изгласана Резолуција значи подршку Одлуци привремене Владе Косова да се не дозволи отварање гласачких мјеста у српским срединама на Косову и Метохији.
Скупштина је прихватила да "сви заинтересовани грађани Косова право гласа могу искористити путем поште или гласањем у Канцеларији за везу Београда у Приштини".
Посланици Српске листе нису учествовали у расправи и гласању о Резолуцији.
Предсједник групе посланика Српске листе Игор Симић оцијенио је да је круна недјела према Србима на Косову и Метохији забрана да се изјасне на референдуму о промјенама Устава Србије