Овогодишње 67. „ЕТРАН“ конференција 2023. и 10. „ИцЕТРАН“ конференција 2023. данас су свечано отворене у Источном Сарајеву.
Конференције се одржавају у организацији Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву, а декан Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву Божидар Поповић подсјетио је да конференције трају до 8. јуна, као и да су уврштени радови из информационо-комуникационих технолигија.
- Радови се искључиво пишу на енглеском језику и од ове године под техничким спонзорством „IEEE“ организације – навео је Поповић.
Истиче да је Електротехнички факултет уложио велике напоре да ова конференција буде чланица „IEEE” асоцијације, те су на ово постигнуће изузетно успјешни.
- Ми, као факултет из Републике Српске, помогли смо свим нашим братским факултетима у Србији. Јако је важно да се на једној оваквој конференцији објављују квалитетни радови, који пролазе добре рецензије – навео је он.
Како каже, наредни корак је да, као што је „Инфотех“ конференција, и ова буде видљива на „Скопус“ и „Web of Science“ базама.
Поповић истиче да ове године конференција обухвата око 649 аутора и коаутора из 18 земаља свијета, те да је ова бројка показатељ колико је овај факултет признат у региону.
Професор Владимир Катић, уједно и предсједник Удружења за „ЕТРАН“ које је заједно са Електротехничким факултетом Универзитета у Источном Сарајево организатор је овогодишње 67. националне конференције „ЕТРАН“ и 10. међународне конференције„ИцЕТРАН“.
Он је подсјетио да је „ЕТРАН“ једна од најстаријих и најугледнијих конференција из области електротехнике и рачунарства која је са одржавањем почела у Југославији, а која се у претходних тридесет година одржава у Србији, Републици Српској и Црној Гори.
Како објашњава, ова конференција окупља све теме из ове области, почевши од електронике, телекомуникације и рачунарства, аутоматике и нуклеарну технике, па до микроелектронике, енергетике, биомедицинске електронике, роботике и вјештачке интелигенције. Ријеч је о окупно 16 главних тема, а ове године је додато још пет специјалних сесија.
- Те додане сесије су везане за интердисциплинарне и мултидисциплинарне области које повезују електротехнику и рачунарство са осталим гранама науке - објашњава Катић.
Према његовим ријечима, ове године је пријављен 221 рад за обје конференције, од чега је, након рецензија у којима се није знао аутор рада, прихваћено 194 радова.
- Од прихваћена 194 рада, 77 је за националну „ЕТРАН“конференцију, а 117 за међународну „ИцЕТРАН“ конференцију - рекао је он.
Фото: Центар за културу и информисање Источна Илиџа
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић истиче да је организовање оваквих манифестација важно за Електротехнички факултет, али и Универзитет, јер, како каже, представља један од видова интернационализације.
- Електротехнички факултет је изузетно важан факултет, а и очекује се да овај факултет, у вијеку дигитализације и технолошког развоја, има највећи допринос и интернационализацији нашег Универзитета. Због нашег рангирања на међународним ранг-листама, јако је важно што ће радови, који буду презентовани у наредних неколико дана, бити доступни у цитатним базама – рекао је он.
Кулић истиче да је оно што ради Електротехнички факултет, односно декан са сарадницима и професорима, веома важно за Универзитет у Источном Сарајеву, али и Републику Српску.
- Поред Медицинског факултета, највећи допринос интернационализацији нашег Универзитета даје управо Електротехнички факултет, како кроз научни скуп „Инфотех“, али и кроз различите међународне пројекте. Скоро сви наставници и сарадници Електротехничког факултета прошли су процес размјене, што је јако важно – рекао је он.