Свечано представљање прве Школе изврсности у Републици Српској oдржано је данас у просторијама Средњошколског центра ,,Источна Илиџа".
Феђа Мехедовић, лидер програмског одјела Здравље и здрави животни стилови у Институту за популацију и развој рекао је да је Школа изврсности резултат петогодишњег рада и да треба да буде примјер другим школама.
- Данашња церемонија је порука свим школама у Републици Српској да погледају овај примјер и да препознају инспирацију да изграђују властите капацитете како би својим ученицима понудили боље прилике у контекст образовања, при изградњи бољег друштва – рекао је Мехмедовић.
Он се захвалио свима који су подржали овај пројекат, у циљу примјене педагошких метода које изграђују заједништво међу младим људима.
- Ово је сјајан резултат који смо постигли са Средњошколским центром „Источна Илиџа“, општином Источна Илиџа, нашим партнерима ,,Форум театром“, нашим партнерским организацијама и уз несебичну подршку уреда „UN Women“ у БиХ и представника Шведске – нагласио је Мехмедовић.
Бранка Ковачевић, директор Средњошколског центра „Источна Илиџа“ рекла је да је поносна што је ова школа постала прва Школа изврсности у Републици Српској.
- Ово је вриједно признање за нашу школу, нашу општину Источну Илиџу, регију а и за Републику Српску – истакла је Ковачевић.
Према њеним ријечима, насиље је пошаст савременог доба, те да су у школи промијенили програм превенције насиља и промоцију здравих стилова живота.
- То је један научни програм. Ученици и професори наше школе су у оквиру пројектног програма „Y“ имали обуку у превенцији насиља, те су након стечених знања постали едукатори и тај програм обуке су реализовали у учионици – објаснила је Ковачевић.
Ковачевић је истакла да је циљ радионице унапређивање свијести ученика о међусобном поштовању како би се формирало сигурно окружење ученика.
- Радионице су фокусиране на развој критичког мишљења ученика, промоцију здравља младих људи и ненасилно понашање. Битно је да смо добили прве обучене вршњачке едукаторе који ће наставити радити на превенцији свих облика насиља – закључила је Ковачевић.
Начелнику општине Источна Илиџа, Маринку Божовићу је, на данашњој манифестацији уручен Цертификат изврсности.
- Поносни смо на чињеницу да је Средњошколски центар ,,Источна Илиџа" прва Школа изврсности у Републици Српској са цертификатом изврсности у области превенције насиља – рекао је Божовић.
Божовић је похвалио рад Средњошколског центра, истичући тешке услове током пандемије корона вируса, али и чињеницу да овај Центар нема сопствени објекат.
- Људи који раде у Средњошколском центру, предвођени директором и свим професорима раде врхунски посао, омогућавају им формална и неформална знања која касније користе на факултетима и животу – нагласио је Божовић.
Он је додао да ће, захваљујући овом програму, превенција насиља бити ријешена на адекватан начин.
- Изазови и проблеми који се тичу превенције насиља је нешто с чим смо се често сусретали и нешто с чим смо се сада суочили – рекао је Божовић.
Foto: katera.news
Представник УН организације за жене „UN Women" у БиХ Нађа Хасановић нагласила је учесталост и озбиљност проблема насиља над женама.
- Насиље над женама представља најозбиљније кршење људских права. Ми, од 2016. године радимо на мијењању ставова младих, јер је у превенцији проблема мијењање ставова јако битан елемент, а с младим је то најефикасније радити – истакла је Хасановић.
Она је додала да се нада да ће ова Школа изврсности бити добар примјер осталим школама у Републици Српској, али и у БиХ да укључе своје ученике у мијењање ставова везане за насиље над женама, уопше насиље и родне равноправности.