Поводом 18. септембра - Свјетског дана чишћења данас је почела кампања "Пластична операција" која има за циљ скренути пажњу на прекомјерну употребу пластике у свакодневном животу, од чије укупне производње само девет одсто може бити рециклирано, саопштено је из Развојног програма УН /УНДП/.
Кампања кроз три фотографије прича о горућим проблемима загађења околине и прекомјерној употреби пластике и воде у модерном свијету, те позива све да предузму акције којима ће се ови проблеми ријешити.
-Можда је тешко замислити живот без једнократне пластике, али сјетимо се да донедавно она није ни постојала. Мијењањем навика и смањењем употребе једнократне пластике штитимо и себе и планету. Вријеме је за пластичну операцију- истакнуто је у саопштењу.
Резидентни представник УНДП-а у БиХ Стелијана Недера изразила је задовољство што све више људи, нарочито младих, широм БиХ покреће и укључује се у бројне акције за очување природе и животне средине.
-"Пластична операција" нас јасно упозорава на посљедице игнорисања проблема и поступке којима утичемо на животе свих нас. Не постоји "планета б" и зато скупа са бројним домаћим и страним партнерима предано радимо и подржавамо иницијативе које смањују загађење и климатске промјене- нагласила је Недера.
Аутор пројекта Аида Реџепагић изјавила је да је жељела да направи серију фотографија које ће бити визуално лијепе и привући пажњу младих о теми која је јако важна за све.
Она је додала да ниједан комад пластике кориштен за кампању није купљен, већ да су мјесец дана скупљали већ искориштену и одбачену.
Осим Реџепагићеве, на пројекту су радили дизајнер Армин Ћосић, сценограф Инес Селимовић, слоган је осмислио Харис Јусовић, а модел за кампању је Маријана Кандић, аутор еколошке платформе БееЕхо.
Пројекат је реализован уз подршку УНДП-а у БиХ, а подржали су га градови Бијељина и Добој, те општине Центар Сарајево, Ново Сарајево и Какањ.
Једнократна пластична паковања се углавном праве од нафтних деривата који загријавањем отпуштају штетне хемикалије, а уједно су и велико легло бактерија.