Самоћа је основни предуслов за писање, рећи ће већина стваралаца.
Неки међу њима истичу и важност рутине, попут Харукија Муракамија, који је о томе написао и есеј. Али, и та самоћа је прије ствар избора, него што се намеће, као сада изолацијом. У изолацији, али и самоћи, већина аутора дочекује и Свјетски дан књиге и ауторских права који се обиљежава данас.
Овај дан се пети пут обиљежава у Босни и Херцеговини с темом "Са књигом око свијета", којом се жели дати подстицај читању, подстаћи разговор о темама које данас окупирају свијет и указати на то да је управо сада право вријеме за читање.
Више него икад прије, у вријеме када је већина свијета затворена и људима је ограничено кретање, моћ књиге треба искористити у борби против изолације, јачања веза међу људима, проширивања нашег хоризонта, стимулишући наш ум и креативност.
-Ове године изазов пред нама је можда и највећи до сада, јер живимо у вријеме свјетске пандемије вируса корона, нећемо бити у могућности да радимо директно с нашим корисницима. Наш задатак ове године је да премостимо удаљеност дијелећи наше садржаје онлине, стварамо осјећај заједнице, чинимо повезницу прошлости и будућности, мост између генерација и култура- казали су из Асоцијације информацијских стручњака - библиотекара, архивиста и музеолога (БАМ). Већина писаца ипак је сагласна у чињеници да кад све стане, писање долази на ред.
Писац Филип Давид признаје да тренутно нема неопходну концентрацију за писање. "Још је превелика брига за драге особе овде и у иностранству", објашњава Давид.
Посљедњи добитник НИН-ове награде Саша Илић прича да му је, након што је завршио роман "Пас и контрабас", потребно неко вријеме, предах, прије него што почне да пише нешто ново, тако да, како каже у полушали, тренутно пише "само карте и писма".
Књижевник Срђан Ваљаревић не губи концентрацију ни ових дана, па каже да је роман завршио те да још размишља о наслову.
-Требало би да буде објављен, али у оваквом стању сад не знам ни шта ће бити с тим. Пишем још неку прозу, ту има свега и свачега. На томе радим већ неколико година. Није то баш дневник, али има белешки, пишем и о ономе што сам читао. Размишљам још о форми, како ће то да изгледа још не знам, још се поигравам. Тиме се баш сад бавим, ових дана. Успем да мало прошетам преко дана и после седнем и пишем- навео је Ваљаревић.
Обиљежавајући свјетски дан књиге и ауторских права UNESCO жели свакога, а посебно младе, подстаћи на читање те промоцију и заштиту интелектуалног власништва. Циљ ове манифестације је афирмација читања књиге у њеном традиционалном и модерним облицима. Данас ће на Фејсбук страници Асоцијације БАМ бити доступан плакат и програм обиљежавања Свјетског дана књиге и ауторских права, као и на веб-страници (www.bam.ba).