Теолог Небојша Лазић изјавио је да је Свети Никола, кога слави око 30 одсто Срба, постала најпопуларнија и најбројнија слава у Србији зато што се слави зими, када нема ратарских пољопривредних радова и када је дан најкраћи, а ноћ најдужа, истакавши да је преко 700 храмова посвећено овом свецу.
Поред крсног колача, славске иконе, славске свијеће, жита и вина, Лазић је истакао да је у данашње вријеме најбитније да имамо једни друге, да имамо ближње, да будемо једни са другима и да буде важније ко се налази око славске трепезе, а не шта се налази на њој.
- Свети Никола је читав свој живот посветио Богу и љубави према ближњима.Треба да се вратимо правим породичним вредностима јер су празници време када прослављавамо светитеља, али и да љубав покажемо на делима. Као што је Свети Никола даривао сиромашне и децу, да се и ми сетимо и да не бацамо остатке хране, него да их спакујемо и дамо просјацима или Народној кухињи и на тај начин заједно увеличамо прославу Светог Николе - поручио је теолог.
Лазић је рекао да се већина људи у Србији држи Божићног поста, као и да све већи број људи постаје свјестан када припрема славу да ако је Свети Никола читав живот постио, не треба радити супротно од онога што је овај светац радио у току свог живота.
Додао је да све у црквеном животу проистиче из литургије, што значи да и крсни колач и прослава светитеља имају свој литургијски карактер.
- У српској архитектури је то дивно забележено. У средњем веку Немањићи и многи задужбинари су трпезу унутар храма стављали на исту висину као трпезу унутар манастира, јер је управо та трпеза љубави наставак тог литургијског богослужења - закључио је Лазић.