У марту ове године, домаћи и регионални медији пренијели су вијест о великом успјеху Сребреничанке Тијане Пејић.
Наиме, Пејићева је, као студент прве године мастер студија на београдском Архитектонском факултету, освојила „People's choice award“, друго мјесто на „Аrt Garden“ конкурсу, једном од водећих свјетских платформи за архитектуру и дизајн.
Успјеси младе Тијане наставили су се низати, па је шест недјеља провела у Пољској, на пракси и усавршавању преко Свјетске организације за размјену студената природних и техничких наука.
- У пољском граду Вроцлав сам, као студент практикант (преко организације IAESTE), радила у архитектонској компанији „Heinle, Wischer und Partner“, а у тиму са архитектима који такође раде на архитектонским конкурсима. Током мјесец и по дана имала сам прилику да учествујем у разради свих фаза пројекта, који је у овом случају реалан и са много детаљнијим и одређенијим пропозицијама, што са собом носи и већу дозу одговорности - говори Пејићева у разговору за Катера портал.
Иако је у питању само шест недјеља, наставља она, ово је за мене ипак било прво право радно искуство које ми је донијело много нових знања и побољшало моје вјештине у сфери архитектуре и архитектонског пројектовања.
У пријатном разговору за наш портал, Пејићева се присјетила и првог семестра мастер студија, када је и освојила награду која ју је винула у центар пажње босанскохерцеговачке јавности. Како каже, није било посебне припреме за ово престижно такмичење.
- Током првог семестра на мастер студијама радили смо на пројектима умјетничког института у Чикагу које смо послали на конкурс. Све моје колеге, а и ја са њима, тему конкурса смо схватили као један нови изазов и трудили смо се да што адекватније одговоримо на њега – објашњава ова таленована дјевојка.
Она је истакла да је радећи на конкурсном задатку стекла богато искуство, не марећи финални исход такмичења.
Додаје да упознавањем са темом и условима конкурса, самосталним истраживањем, осмишљавањем и преиспитивањем рјешења и финалног развоја пролази се кроз низ фаза којим се знања богате, а вјештине усавршавају.
То је, наглашава она, свакако оно највриједније што на крају остане иза сваког пројекта и што је довољан разлог да настави учествовати у архитектонским конкурсима и у будућности.
Фото: Уступљена фотографија
Пејићева подсјећа да је другу награду освојила пројекатом „Colour bar“, који је био приједлог њеног рјешења за архитектонски конкурс „Art Garden“.
За пројекат каже да је заснован на студији колорита телевизијских боја (SMPTE палете), које се препознају као основ савремених визуелних умјетности и медија. Свака боја повезана је са одређеним значењем, а у складу са тим и њиховим ефектима одређено је и зонирање различитих грана умјетности.
На пројекту је је радила у менторству професора Ивана Рашковића и асистента др Милоша Костића.
У даљем разговору Тијана наводи да су, на студију код наведених професора сви студенти развијали сопствени одговор на поменуту тему конкурса.
Да факултет пажњу посвећуји својим талентованим студентима показује чињеница да су сви учесници такмичења, који су дошли са београдског Архитектондог факултета, прошли у ужи круг. То нам је потврдила и Тијана, која објашњава да током сваког семестра студија архитектуре постоје предмети на којима студенти, савјетујући се са професорима, раде на конципирању и развоју својих пројеката.
- На крај семестра, факултет организује изложбу радова који се на крају семестра покажу као изузетни, што студентима свакако представља велику част и подстрек за даљи рад - наводи она.
Двадесеттрогодишњакиња архитектуру доживљава као изазов, а љубав према овом позиву родила се рано и временом је само расла.
Присјећајући се школских дана, Пејићева нам открива да, осим талента за архитектуру, посједује и таленат за сликање, те вјешто прави и накит.
- Склоност ка стваралачким хобијима током основне школе и сати које сам неуморно проводила прво цртајући, а потом правећи накит и различите врсте модела, опредијелили су ме да се бавим занимањем у ком је неопходно непрестано стварање и промишљање, а архитектура је сасвим природно дошла као одговор – објашњава она.
Током тих дана, амбициозна предана својим хобијима, учестовавала је на разним општинским, али и државним конкурсима и такмичењима, а научили су је, како каже, да на једном задатку, теми, предмету, може бити бесконачан број одговора и да ниједан од њих није потпуно погрешан или потпуно тачан.
Искуства стечена у том периоду помогла су јој и касније, када се озбиљније посветила архитектрури, а за сличност архитектуре и тих креативних аспеката каже да се огледа управо у конкурсима, на којима се, кроз архитектонски цртеж може изразити и предложити рјешење и размишљање о одређеној теми или проблему.
Фото: Уступљена фотографија
Ова изнимно талентована млада дјевојка слободно вријеме проводи цртајући персонализоване илистрације у сарадњи са колегиницом Јованом Лазеревић, које објављују на инстаграм профил Линеарност.
Што се тиче узора на пољу архитектуре, остаје суздржана због, како каже, личне несклоности фаворизовању.
- С обзиром на то да тек започињем каријеру, сматрам да ни не треба да се везујем за одређене правце и личности, него да истражујем и радим, а да ће се временом уочити сличности и разлике са стиловима и ауторима који су ми заправо били инспирација и који су стварно имали утицаја – објашњава она.
Вјерујемо да младу Пејићеву чека блистава будућност на пољу архитектуру, а она скромно открива да јој је први наредни циљ успјешно завршавање започетих студија, те стциање праксе, првенствено кроз архитектонске конкурсе.