Реалан износ најниже плате за 2024. годину у Републици Српској је 750 КМ или око 60 одсто просјечне плате и уколико би био усвојен приједлог да то буде 1.050 КМ неминовно би дошло до отпуштања радника, смањења производње, као и повећања цијена производа и услуга, став је Уније удружења послодаваца Српске.
Предсједник Уније Саша Тривић рекао је да би повећањем најниже плате на 1.050 КМ чистачица у систему образовања имала толики износ плате, док би наставник примао 1.200 КМ.
- Заједнички закључак представника компанија је да се више неће подизати само најниже плате, већ да се повећају плате у цијелој фирми, што по компанији мјесечно износи од 250 КМ до 400 КМ у бруто износу за сваког радника - рекао је Тривић на конференцији за новинаре у Бањалуци.
Он је нагласио да послодавци очекују од Владе Републике Српске да ће размотрити све њихове приједлоге и примједбе и донијети другу одлуку.
Тривић је навео и да ће послодавци тражити од Владе Српске да најнижа плата не буде извор за повећање буџетских прихода, већ да борба против сиве економије и повећање пореза буду начин да се дође до више новца у републичкој каси.
Предсједник Уније удружења послодаваца рекао је да је предложено да се заједно са Владом Федерације БиХ уведе успостављање опорезивања дивиденде, јер је она "извор сиве економије". Такође, предложено је и увођење пореза на екстра добит.
Потпредсједник Уније Дејан Мијић рекао је да би повећањем најниже плате са 700 КМ на 1.050 КМ била угрожена привреда, поготово у малим мјестима у којима неки послодавци једва исплаћују и износ од 700 КМ.
Он је додао да би енормно повећање минималне плате довело и до повећања кориштења неоправданог боловања у предузећима.