Realan iznos najniže plate za 2024. godinu u Republici Srpskoj je 750 KM ili oko 60 odsto prosječne plate i ukoliko bi bio usvojen prijedlog da to bude 1.050 KM neminovno bi došlo do otpuštanja radnika, smanjenja proizvodnje, kao i povećanja cijena proizvoda i usluga, stav je Unije udruženja poslodavaca Srpske.
Predsjednik Unije Saša Trivić rekao je da bi povećanjem najniže plate na 1.050 KM čistačica u sistemu obrazovanja imala toliki iznos plate, dok bi nastavnik primao 1.200 KM.
- Zajednički zaključak predstavnika kompanija je da se više neće podizati samo najniže plate, već da se povećaju plate u cijeloj firmi, što po kompaniji mjesečno iznosi od 250 KM do 400 KM u bruto iznosu za svakog radnika - rekao je Trivić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naglasio da poslodavci očekuju od Vlade Republike Srpske da će razmotriti sve njihove prijedloge i primjedbe i donijeti drugu odluku.
Trivić je naveo i da će poslodavci tražiti od Vlade Srpske da najniža plata ne bude izvor za povećanje budžetskih prihoda, već da borba protiv sive ekonomije i povećanje poreza budu način da se dođe do više novca u republičkoj kasi.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca rekao je da je predloženo da se zajedno sa Vladom Federacije BiH uvede uspostavljanje oporezivanja dividende, jer je ona "izvor sive ekonomije". Takođe, predloženo je i uvođenje poreza na ekstra dobit.
Potpredsjednik Unije Dejan Mijić rekao je da bi povećanjem najniže plate sa 700 KM na 1.050 KM bila ugrožena privreda, pogotovo u malim mjestima u kojima neki poslodavci jedva isplaćuju i iznos od 700 KM.
On je dodao da bi enormno povećanje minimalne plate dovelo i do povećanja korištenja neopravdanog bolovanja u preduzećima.