У четвртак у Палама ретроспектива филмова Миодрага Таране

24.09.2024. 13:07
0
ИЗВОР: katera.news

У склопу програма „Дани европске баштине“ Кинотека Републике Српске организује ретроспективу филмова Миодрага Таране, пионира филмске умјетности Републике Српске.

Програм ће се одржати 26. септембра у Културно-спортском центру Пале са почетком од 19.00 часова.

Миодраг Тарана почео је да се бави филмом још као средњошколац у родном Требињу, снимајући филмове на осмомилиметарској филмској траци. Завршио је студије археологије у Београду током којих се прикључио Академском Кино Клубу. Тада се упознао са Мирком Аврамовићем са којим је реализовао филм „Од мене до тебе“ (1972). После студија, отишао је у Сарајево гдје је радио 15 година као редитељ на телевизији Сарајево, све до почетка рата у БиХ. Тада је отишао на Пале, гдје је учествовао у формирању Српске радио телевизије (Канала С), садашње Радио телевизије Републике Српске.

Почетком јула 1992. године основао је Јавно предузеће Републике Српске „Срна филм“ и био његов први директор. Из „Срна филма“ , 2008. године, настала је Кинотека Републике Српске. У ратном периоду снимио је „Љето сам провео“ и „Мир у Јањи“, прве међународно награђене филмове Републике Српске.

Погинуо је 1993. године у саобраћајној несрећи у Новом Саду.

Коментари 0
Повезане вијести
Болница „Србија“ богатија за још једног специјалисту офталмологије Болница „Србија“ богатија за још једног специјалисту офталмологије
Сутра хуманитарно књижевно вече за Драгана Мацана и Дарка Мастила у Источном Сарајеву Сутра хуманитарно књижевно вече за Драгана Мацана и Дарка Мастила у Источном Сарајеву
У Српској рођена 21 беба У Српској рођена 21 беба
Најчитаније
  • Град Катера у Босни
    1h 23m
    7
  • Мирончук Сергеј Александрович, руски добровољац који је дао живот за Републику Српску (ФОТО)
    4h 49m
    24
  • Позовимо 1416 за нашег суграђанина Драгана Мацана
    13h 28m
    0
  • Изречена пресуда Кецмановићима: Родитељи дјечака убице иду у затвор
    10h 35m
    0
  • Болница „Србија“ богатија за још једног специјалисту офталмологије
    6h 27m
    0