У Универзитетској болници Фоча изведена је прва лапараскопска операција проширене слезинске артерије у Републици Српској. У овој установи обављен је и први порођај породиље позитивне на вирус корона.
Операцију је мини-инвазивном процедуром извео хируршки тим – абдоминални и васкуларни хирурзи, анестезиолози и медицинари.
Ријеч је о ријетком обољењу који се јавља код око један одсто људске популације и четири пута више код жена. Двадесет одсто крварења у стомаку настаје због овог обољења.
– До сада су оперативни захвати извођени отвореним класичним путем. Тако да смо ми први пут успјели да самостално без подршке љекара из Србије урадимо такав оперативни захват – изјавио је начелник Одјељења за општу и абдоминалну хирургију Универзитетске болнице Фоча Ненад Лаловић.
У Универзитетској болници Фоча истичу да настављају тренд операција овим техникама. Љекари су више пута доказали је да могу самостално радити најсложеније захвате.
– Значи, морамо имати едукован хируршки кадар, а мислим да ми добар кадар и имамо. Сматрам да и у будућности ова установа може да послужи као примјер око свих нових процедура – рекао је директор Универзитетске болнице Фоча Радмил Марић.
И на Гинеколошко-акушерском одјељењу простор и рад су прилагодили епидемиолошкој ситуацији.
Опремљене су посебне просторије за порођаје жена позитивних на вирус корона. Прва се породила Требињка, царским резом.
– У том дијелу имамо и салу за царски рез и једну порођајну салу и дио соба гдје су одвојено мајка и беба. Порођај је протекао добро, мајка и беба су добро – изјавио је начелник Гинеколошко-акушерског одјељења Универзитетске болнице Фоча Владимир Чанчар.
У овој болници посљедњих мјесеци на Одјељењу за лијечење обољелих од Ковида-19 свакодневно је на лијечењу око 30 пацијената.
Уз ПЦР тестове, којих је од опремања лабораторије урађено 1.600, раде се и брзи серолошки тестови.