Џејн Јушер, професор женске здравствене психологије са универзитета Western Sydney, тврди да је ПМС (предменструални синдром) културолошки. Каже да је то "стање производ западне културе" те да "незападњачке" жене пријављују мање емоционалних знакова ПМС-а.
-Све жене доживљавају емоционалне тегобе током циклуса. Међутим, приписаће то мјесечници ако се догађа прије менструације, умјесто да за то окриве ствари попут љубавних односа или пословног живота - рекла је.
-Оно што знамо је то да су симптоми и болести увијек културно лоцирани - додала је.
Објашњава како се о ПМС-у први пут почело расправљати у Сјеверној Америци 1931. године, када је женама дијагностификована "хистерија", која је била повезана с њиховим репродуктивним системом. Прије тога, такво се стање у медицинској историји није спомињало.
-Очекујемо да су жене луде, лоше или опасне у том периоду, па оне осјећају нервозу, раздражљиве су и љуте, а онда за то криве своја тијела. Жене из других културних контекста не пријављују емоционалне знакове ПМС-а у тој фази свог циклуса, већ почињу ако се преселе у западне земље - прокоментарисала је.
-Жене заправо проживљавају љутњу, депресију и невоље током читавог циклуса - закључила је, а преноси Daily Mail.