Предузеће „Etmax“ из Бањалуке тражи од Владе Републике Српске концесију за изградњу и кориштење, више од 100 милиона марака вриједне, соларне фотонапонске електране „Невесиње“ у истоименој локалној заједници, сазнаје портал CAPITAL.
Ријеч је о постројењу вриједном 104,3 милиона марака, максималне инсталисане снаге 60 мегавата са годишњом производњом од 84 гигават часа.
Влада је утврдила услове за додјелу концесије, а Министарство енергетике и рударства ће спровести преговарачки поступак.
Имају рок од 60 дана да Влади доставе извјештај, приједлог рјешења о додјели концесије и приједлог уговора о концесији.
Преговарачки поступак почиње достављањем понуде и студије оправданости Влади Републике Српске од стране потенцијалног концесионара.
- Уговором о концесији ближе ће се одредити обавезе концесионара у погледу услова изградње и коришћења предмета концесије - наводи се у Одлуци Владе РС.
Концесија ће се додијелити на период до 50 година, рачунајући од дана закључивања уговора.
Иначе, инвеститор ће за овај пројекат бити у обавези да уплати једнократну концесиону накнаду од од 521.808 КМ те 0,0055 КМ за сваки произведени киловат електричне енергије.
Фирма „Etmax“ је већ дуже вријеме заступљена на подручју Херцеговине гдје су изградили на десетине, углавном малих соларних електрана.
У прошлој години су пријавили приходе од 7,3 милиона марака и добит од 1,16 милона КМ оствару са 26 запослених.
- Новац за финансирање пројекта ћемо обезбједити преко кредита, а са нама ће у послу бити још неколико партнера - казао нам је Синиша Максимовић, директор и оснивач предузећа.
Херцеговину иначе тресе својеврсна соларна грозница, о којој је CAPITAL писао у фебруару ове године, а која је привукла бројне инвеститоре међу којима су и политичари да уложе свој новац у зелену енергију.
На подручју Билеће, Невесиња и Берковића гради се на стотине соларних електрана које ће власницима донијети десетине милиона марака прихода. Међутим, квоте су убрзо попуњене па су бројни остали без подстицаја и гарантованог откупа.
Ту су и велики играчи из сектора енергетике попут Вука Хамовића којем је у мају прошле године дата концесија за градњу соларне електране „Билећа“ вриједне 70 милиона марака.
Такође, у октобру прошле године потписан је уговор за изградњу и кориштење соларне електране “Требиње један” на подручју Требиња снаге 72,92 мегавата и оквирне процијењене вриједности 100.750.000 КМ.
Носилац овог пројекта је Електропривреда Републике Српске.
Како је CAPITAL недавно писао, иако постоје бројне предности, у Републици Српској и БиХ се користи свега око један одсто потенцијала у соларној енергији.
CAPITAL: Дејан Товиловић