Подстицајна средства за пољопривреднике у Републици Српској у овој години одобравају се корисницима који улажу у бројне врсте пољопривредних машина, укључујући и тракторе, али су на списку и друге врсте механизације и прикључака као што су, примјера ради, купилице поврћа те електричне маказе за воће.
Према Правилнику о условима и начину остваривања новчаних подстицаја за капиталне инвестиције у пољопривредној производњи у 2020. години у РС, подстицаји се могу добити и за тракторске кабине те тракторске прикључке, гдје, између осталог, спадају берач кукуруза, плугови, ролобалери, цистерне за осоку и самоутоварне приколице за сијено, пресе за сијено...
На списку су и тањираче, дрљаче, сијачице, расипачи минералног ђубрива, тракторске косачице, прскалице, фрезе.
На подршку пољопривредници могу да рачунају и при набавци сакупљача и превртача сијена, тракторских утоваривача, садилица и вадилица за поврће, сјекача бала за сијено/сламу, мјешаоница сточне хране капацитета до пола тоне и тако даље.
Подстицајна средства одобравају се у износу од 30 одсто од укупне вриједности прихватљивих трошкова инвестиције за комерцијална пољопривредна газдинства, односно у износу од 15 одсто за некомерцијална породична газдинства.
Тај проценат износи 40, односно 20 одсто за пољопривредна газдинства која су на 600 метара надморске висине или изнад.
Осим за пољопривредну механизацију, подстицаје је могуће остварити и за инвестиције у сточарску производњу, гдје, рецимо, спадају изградња објеката, набавка јуница товних раса, опреме за говедарске, свињарске, овчарске, козарске или живинарске фарме те опреме за пчеларство.
Када су у питању нпр. говедарске фарме, подршка неће изостати за набавку музилица, појилица, термопојилица, вентилација, лактофриза, боксова за телад... Произвођачи свиња могу да рачунају на подстицаје при набавци боксова за прасење, чекалишта, гријних плоча, хранилица, појилица...
При инвестицијама за појилице, хранилице, музилице и слично подршку могу очекивати и власници овчарских и козарских фарми, док подршка живинарским фармама обухвата, уз остало, појилице, хранилице, опрему за инкубирање...
Овим правилником обухваћене су и инвестиције у биљној производњи, као што је рецимо изградња пластеника, затим инвестиције у преради пољопривредних производа попут набавке опреме за хладњаче те инвестиције за адаптацију, изградњу и опремање рибогојилишта.
-Право на новчане подстицаје за капиталне инвестиције у пољопривредној производњи могу да остваре физичка и правна лица са пребивалиштем, односно сједиштем у РС, која обављају пољопривредну производњу у РС и која су уписана у Регистар пољопривредних газдинстава- наводи се у правилнику који је донио министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Борис Пашалић.
Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача РС, сматра да су предвиђена подстицајна средства за капиталне инвестиције пољопривредницима свакако потребна и да ће им оне појефтинити производњу.
-Међутим, било би далеко боље када би тај проценат био 50 одсто, умјесто 30 одсто, колико је предвиђено овим правилником- рекао је Маринковић за "Независне новине".
Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС кажу да је исплата прошлогодишњих подстицаја наишла на подршку пољопривредних удружења.
-Можемо констатовати да су Министарство и Агенција за аграрна плаћања Републике Српске у 2019. години постигли висок ниво редовности и динамике исплате подстицаја, што је у више наврата поздрављено од стране удружења пољопривредних произвођача- рекли су за "Независне новине" из ресорног министарства.
Иначе, Агенција за аграрна плаћања РС објавила је јуче јавни позив за подношење захтјева за новчане подстицаје за капиталне инвестиције у овој години, који је отворен до 25. марта.