Универзитетска болница у Фочи добила савремену ангио-салу

03.06.2021. 14:31
0
ИЗВОР: СРНА

Министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић данас је у Универзитетској болници Фоча званично отворио ангио-салу - савремени центар за дијагностику и лијечење срчаних и обољења крвних судова у којем ће се примјењивати сва расположива достигнућа у области интервентне кардиологије, у који је Влада уложила више од два милиона КМ.

Захваљујући ангио-сали пацијенти из Фоче који су имали срчани удар неће се више због уградње стента транспортовати у Универзитетски клинички центар у Бањалуку.

Шеранић је навео да ова ангио-сала представља дио мреже за лијечење кардиолошких обољења у Бањалуци, Бијељини и Фочи, планираних у овом четворогодишњем мандату.

– Остаје нам дио посла, који рачунамо да ћемо завршити до краја године, а тиче се кардиохирургије у Бањалуци – рекао је Шеранић.

Он је додао да је уз два милиона КМ у ангио-салу, отприлике исти толики износ уложен и у реконструисани објекат неурологије.

– Опремање и модернизацију Универзитетске болнице у Фочи настављамо даље. Оно што смо зацртали на почетку, уз ангио-сале даље радимо ургентни блок, једнодневну и дводневну хирургију, то је нешто што треба да имају болнице у Српској – истакао је Шеранић.

Начелник Одјељења за кардиологију Милица Кунарац рекла је да се до сада недостатак ангио-сале рјешавао примјеном фибринолитичке терапије, након чега би пацијент, унутар 12 часова од доживљеног срчаног удара, био транспортован у Бањалуку.

– Захваљујући изузетној сарадњи са колегама са интервентне кардиологије у Бањалуци, успјели смо да спасемо велики број живота, смањимо морбидитет, морталилет, трајну инвалидност. Некада су се инфаркти миокарда лијечили 21 дан, а данас их пуштате након три дана са уграђеним стентом да се врате породицама и нормалном животу – рекла је Кунарац.

Она је истакла да ће отварање ангиосале омогућити импонзантну динамику развоја интервенте кардиологије у овој здравственој установи. “Имамо још четворо младих колега који су жељни учења и доказивања”, навела је Кунарац.

Она је додала да у Европи годишње умре 1.800.000 људи од неког облика коронарне болести, што је 20 одсто од свих узрока смртности, те да је огроман значај оваквог напретка у дијагностици и третману коронарне болести.

Директор Универзитетске болнице Фоча Радмил Марић рекао је да је ово један од најзначајнијих тренутака у историји установе.

Он је навео да Министарство ради онај посао који је и обећало – да ће сваком становнику Српске омогућити све врсте медицинске заштите.

– Морам захвалити и онима који су прије двадесетак година почели да раде једну врсту ангиолошке дијагниостике, а то су пејсмејкери. Мислим да је ова болница, захваљујући томе, уз добру васкуларну хирургију, радиологију, кардиологију и све остале сегменте заслужила овакав објекат. Врло брзо ћемо кренути, нема потребе да чекамо, Универзитетски клинички центар нам стоји на располагању са кадровима – рекао је Марић.

У Универзитетској болници Фоча ускоро се очекује усељење и у реконструисани павиљон Б1 у којем ће на услизи пацијентима бити модерно опремљана одјељења за неурологију, оториноларигологију и офталмологију.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    15h 21m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    22h 5m
    0
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    13h 22m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    17h 32m
    8
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    21h 9m
    1