Плате управе Лутрије Републике Српске прошле године су исплаћиване у већем износу од оног којег је у својим закључцима предвидјела Влада Републике Српске.
То је један од разлога због којих су републички ревизори „Лутрији“ дали негативно мишљење о финансијским извјештајима и мишљење са резервом о усклађености.
- Одлука о платама управе „Лутрије РС“ није усклађена са закључцима Владе Републике Српске којима су прописане висине плата за директоре и извршне директоре, јер је плата обрачуната по наведеној Одлуци већа од висине плате из наведених закључака - стоји у ревизорском извјештају.
Према налазима ревизора, члановима Надзорног одбора исплаћена је накнада за рад у одбору, иако је предузеће 2021. годину завршило са губитком, што није у складу са Статутом „Лутрије“.
- У току 2022. године члановима Надзорног одбора исплаћена је накнада у висини од 400 КМ мјесечно, а Статутом „Лутрије РС“ прописано је да чланови Надзорног одбора за свој рад имају право на накнаду, осим у случају да Предузеће искаже губитак у пословању. „Лутрија РС“ је за 2021. годину исказала нето губитак текуће године - наводи се у извјештају.
Такође, накнада од 400 КМ исплаћивана је и члановима Одбора за ревизију, иако висина накнаде није утврђена одлуком Скупштине акционара.
Када су у питању финансијски извјештаји ревизори су замјерили што учешће „Лутрије“ у капиталу зависног предузећа „Електронска видео лутрија“ у процијењеном ексклузивном законском праву на приређивање електронских игара на срећу које износи 6,7 милиона КМ није признато у пословним књигама.
- То није у складу са Правилником о контном оквиру и садржини рачуна - навели су ревизори.
Појашњења ради, „Лутрија“ је 2019. године са „Casinos Austrija VLT AG“ Луцерн из Швајцарске потписала уговор о оснивању заједничког друштва „Електронска видео лутрија“ са сједиштем у Бањалуци, које бави приређивањем електронских игара на срећу, а у наведеном друштву „Лутрија“ има учешће у неновчаном улогу од 51 одсто које се састоји од искључивог и ексклузивног законског права на приређивање електонских игара на срећу.
Ревизорима је засметало и то што су бруто и исправка вриједности краткорочних потраживања мање исказане за око два милиона марака, а више су исказане позиције бруто и исправка вриједности краткорочних финансијских пласмана по основу орочених средстава на рачунима код Бобар банке у стечају за два уговора у укупном износу од 1,9 милиона КМ, као и исправка вриједности готовинских еквивалената и готовине по основу средстава која су била на жиро-рачуну код наведене банке.
- Дугорочне обавезе по основу дугорочних кредита више су исказане у износу од 73.960 КМ, а мање краткорочни кредити у земљи за исти износ, јер дио дугорочног кредита који доспијева за плаћање у року до годину дана од датума извјештавања, није класификован у складу са Правилником о контном оквиру и садржини рачуна у контном оквиру - наглашено је у извјештају.