Једна од најстаријих јавних установа на Палама, Народна библиотека ове године слави 100 година постојања, а тим поводом, вечерас је у Културном центру одржана и Свечана академија.
Емитовањем документарног филма посјетиоци су имали прилику да погледају како је изгледао период уназад стотину година од првих дана рада паљанске библиотеке, рада у тешким ратни и послијератним временима која су задесила овај крај, те њено функционисање крајем 20. вијека и данас.
Директор Народне библиотеке Бојан Чворо новинарима је рекао да је ова установа са радом почела 12. јануара 1921. године, на иницијативу тројице ентузијаста, који су је основали као Народну читаоницу и књижницу.
Чворо истиче да је у то вријеме Народна библиотека рад започела са тек стотину књига, а већ након двије до три године, захваљујући СПКД "Просвјета", популарност библиотеке се почела ширити међу становницима тадашње варошице од око 2.000 становника.
Данас, Народна библиотека броји више од 40.000 наслова и 1.600 чланова уписаних у регистар чланства.
Народна библиотека Пале вечерас је уручила плакете запосленицима који су читав радни вијек провели радећи у овој установи, попут Наде Ковачевић, Босиљке Лопатић и Драгана Тушевљака.
Помоћник министра просвјете и културе Републике Српске Тања Ђаковић истакла је важност улагања у културу, те додала да су многе библиотеке у градовима и општинама Републике Српске једини центар гдје се организују културни садржаји.
Ђаковићева је истакла да је јубилеј Народне библиотеке Пале потврда да су на добром путу улагања у развој културе.
- Библиотеке имају своју улогу у ономе на чему и даље треба да радимо, а то је да подстичемо савремене домаће књижевнике, да богатимо библиотечке фондове, али и да чувамо сјећање на све наше књижевнике великане и на нашу богату књижевну баштину, коју треба да промовишемо - истакла је Ђаковићева.
Она сматра да је стотину година постојања паљанске библиотеке заправо читав вијек књиге, културе, сусрета и успомена на подручју ове општине.
На вечерашњој Свечаној академији стихове је говорио књижевник и пјесник Горан Врачар, музички програм употпунио је хор СПД "Слога" из Сарајева, док је драмски кутак припао глумцу Студентског позоришта "Пале" Немањи Поповићу.