Влада Српске је крајем јануара донијела одлуку о износу минималне плате за 2025.
Овом одлуком, минимална плата за неквалификоване и полуквалификоване раднике у 2025. години износиће 900 КМ.
За раднике са средњом школом у трајању од три године, односно квалификоване раднике, минимална плата је 950 КМ. Минимална плата за ССС у трајању од четири године, односно висококвалификоване раднике, најнижа плата је 1.000 КМ.
Најнижа плата за високу стручну спрему је 1.300 КМ.
Међутим, за труднице и породиље које су на боловању, а које су у тренутку његовог отварања биле пријављене на минималац, плата остаје 900 КМ. А тако ће бити све док не крену да раде…
Једна радница са факултетом, која је у тренутку отварања трудничког боловања била пријављена на 900 КМ, каже да не може да вјерује да јој плата неће порасти ни на износ предвиђен минималном платом за ССС – 1.000 КМ.
– Практично, ја ћу у наредних 15 мјесеци примати плату испод законски прописаног минималца. Наиме, због здравствених разлога сам морала да отворим трудничко боловање, а за 3 мјесеца би требало да се породим. Након тога, још 12 мјесеци ћу бити на старом минималцу. А то што послодавци раднике са факултетом држе на минималцу, посебна је прича – каже она.
Из Јавног фонда за дјечију заштиту истичу да је Законом о раду прописано да за вријеме коришћења породиљског одсуства, жена има право на накнаду плате у висини просјечне плате коју је остварила у току посљедњих 18 мјесеци прије почињања породиљског одсуства.
– Уколико жена није остварила плату за свих посљедњих 18 мјесеци, приликом обрачуна просјечне плате, за сваки мјесец за који није остварила плату узима се износ најниже плате у Српској – кажу за Српскаинфо у овом фонду.
Истичу да послодавац обрачунава и исплаћује накнаду плате за вријеме коришћења породиљског одсуства, а да овај фонд рефундира исплаћене накнаде плате послодавцу, у висини од 100 одсто бруто овако утврђене накнаде плате.
– Фонд нема могућност рефундације другачијег износа накнаде плате за вријеме коришћења породиљског одсуства – поручују из Фонда.
Јелена Бјелица, предсједница Удружења „Моје дијете“, каже да овакав однос према трудницама није добронамјеран.
– То би требало да се мијења, бар да им се аутоматски повећа минималац на онај који је законом прописан, а не да трудница и породиља прима плату која је испод најмање загарантоване законом – истиче за Српскаинфо Бјелица.
Наглашава да, ипак, у причи у вези са овом проблематиком, има и добрих примјера.
– Има трудница и породиља које су ми се јављале да им је послодавац, ипак, повећао плату када је повећан и минималац, иако су већ биле на боловању или породиљском одсуству – поручује Бјелица.