Ако сте чврсто ријешили да убудуће порадите на свом кућном буџету и уштедите неки динар, можда ће вас занимати популарна техника штедње у Јапану.
Људи кажу да је веома једноставна, а да даје резултате – ријеч је о такозваном Какеибо плану штедње.
Ево о чему се тачно ради и шта то подразумијева.
Зашто баш Какеибо? То је име свеске (праве свеске, не неке апликације) у којој штедиша биљежи своје потрошачке навике како би видио гдје има простора за штедњу.
Какеибо у буквалном преводу значи „домаћинско рачуноводство“, а у Јапану је одавно присутно – тачније, од 1904. године када је новинар Мотоко Хани објавио своју личну биљежницу не би ли инспирисао друге на штедњу.
Како Какеибо функционише?
Почетком сваког мјесеца штедиша уз помоћ свеске испланира своје финансије за наредне четири седмице.
План трошкова дијели се у четири категорије:
– Опстанак (ствари попут хране, рачуна, превоза/бензина, хигијене…)
– Опционо (шопинг, ресторани, наручивање хране и слични трошкови)
– Култура (дио буџета намијењен за кина, позоришта, књиге…)
– Додатно (изненадни трошкови, они који настају када се изненада поквари кућни апарат, искрсне нечији рођендан и слично…)
На крају сваке седмице штедиша би морао да упореди план са реалном ситуацијом да види да ли је негдје забрљао. Поента овог типа штедње је да схватимо гдје нам све одлази новац како бисмо видјели гдје имамо простор за уштеду.
Какеибо тип штедње каже и да је важно да себи одговорите на ова четири питања како бисте измијенили своје потрошачке навике:
Колико новца имам?
Колико од тога желим да уштедим?
Колико заправо трошим?
Како могу да побољшам своје стање?
Корисници ове методе широм Европе одушевљени су овим типом штедње јер није превише рестриктиван, а пријављују да успијевају да уштеде око 35 одсто од буџета којим располажу за тај мјесец, пише УНА.