Стручњаци за заштиту менталног здравља у Српској оцјењују да код одређеног дијела људи постоји анксиозност због наглог “повратка у свакодневни живот”, па и у друштвене контакте, а након вишемјесечне изолације због вируса корона. То може, истичу, код неких људи довести и до наставка својеврсне изолације и пада социјалних комуникација.
Код других се, а посебно млађих генерација, истовремено примјећује много више контаката и потребе да се надокнади изгубљено вријеме и дружење.
Како истичу, и школовање у измијењеним условима ће сигурно имати своје посљедице на даљу мотивацију за наставак редовних школских активности.
Привикавање на престанак одређених мјера је једна од тема која се јавља и у разговорима стручњака Друштва психолога РС са становницима, који од почетка пандемије вируса корона пружају бесплатну психолошку подршку свим грађанима којима је она потребна у таквој ситуацији.
Они су, подсјећамо, већ средином марта, у сарадњи са удружењем “Нова генерација” из Бањалуке, омогућили да сви грађани могу да добију психологшку подршку на линији Плавог телефона, а почетком априла покренули и додатни савјетодавни број телефона 065 464 555 и мејл адресу psiholoska.podrska.dprs@gmail.com, који су доступни свим грађанима за прву психолошку помоћ сваког дана од 9 до 22 сата.
Како истичу, током ситуације са COVID-19 људи су препознали плави телефон као мјесто гдје се могу обратити и добити психолошку подршку.
– Број позива је константан, а теме и осјећања се мијењају у складу с актуелним дешавањима. Свакако да нам промјене нису пријатне и да нам треба времена да се привикнемо. То можемо учинити само постепено, дајући себи времена и не бити престроги према себи. За све оне којима привикавање мало теже иде, ту је и даље плави телефон, као и савјетовалише Друштва психолога РС и наши савјетници – поручили су из овог друштва.
Плави телефон као бесплатна и анонимна савјетодавна линија постоји, подсјећају, већ дуже од седам година за подршку дјеци, али је од почетка пандемије вируса корона постала доступна за све грађане, без обзира на узраст, којима је била потребна подршка психолога. Тачније, сви који су осјећали страх или узнемиреност, тешко подносили боравак у изолацији или им је био потребан било какав савјет стручњака психологије могли су да се јаве анонимно на број 080050305.
Теме које су се јављале и на њиховом другом телефону за подршку су биле у складу с актуелном ситуацијом, од страха, неизвјесности, анксиозности, преко структурисања и организације времена, до привикавања на престанак одређених мјера.