Борба против насиља над женама и другим рањивим групама захтијева заједничку акцију институција, образовног система, вјерских заједница, цивилног друштва, медија и сваког појединца, изјавио је Срни социолог из Источног Сарајева Владимир Васић.
Он је оцијенио да су растући облици насилног понашања према женама озбиљан сигнал да се у друштву продубљују обрасци неједнакости, фрустрације и недостатка друштвене кохезије.
- Одговорност за овакве трендове није појединачна – ријеч је о комбинацији фактора који укључују породичне обрасце, друштвене норме, економске притиске, али и недовољно ефикасне институционалне механизме заштите. То се обично дешава у заједницама којима је све важније од појединца и здравог функционисања система - појашњава Васић.
Он је истакао да су друштва, попут БиХ, најплодније тло за развијање низа девијација јер се ту ништа не рјешава временски ефикасно и важније су неке друге теме - кога има више и ко је почео рат.
Васић је навео да надлежне институције имају законску и моралну обавезу да дјелују превентивно, брзо и транспарентно.
- Али, говорити о моралним и законским оквирима у БиХ често је трагикомично - додао је Васић.
Према његовим ријечима, када институције закажу или дјелују споро, ствара се осјећај некажњивости који додатно охрабрује насилна понашања.
- Наше друштво се заиста суочава са озбиљним изазовима – насиље, неправда и ерозија повјерења у институције погађају и одрасле и дјецу - истиче Васић, који је и стручни сарадник за материјалне ресурсе у Ректорату Универзитета у Источном Сарајеву.
Он сматра да вјерске заједнице, укључујући и Цркву, могу одиграти важну улогу, јер оне посједују морални ауторитет, блискост локалној заједници и утицај на формирање вриједности.
- То значи да могу и треба да допринесу јачању културе ненасиља, поштовања, солидарности и одговорности. Едукативне кампање, разговори унутар заједнице, подршка породицама и јавно осуђивање насиља – све су то механизми којима Црква може додатно помоћи у превенцији - истиче Васић.