Ватромет и петарде извор стреса код особа с аутизмом

10.12.2024. 10:34
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Долазак зиме и празника са собом доноси и повећану употребу пиротехничких средстава, а секунда нечијег славља уз прасак петарде или ватромета дјеци с аутизмом ствара велике проблеме.

Иако многе земље забрањују или ограничавају употребу пиротехнике, код нас то није случај. Додуше, прије неколико година постојале су одређене иницијативе у вези с тим питањем, међутим, ближе се још једни празници, а забрана и ограничења кориштења пиротехничких средстава нема.

Маја Савановић Зорић, психолог и системски породични психотерапеут, у разговор за "Независне новине" истиче да празнични период често доноси радост и узбуђење, али за многу дјецу, посебно за ону с поремећајем из спектра аутизма, може постати извор интензивног стреса и одређене анксиозности.

- Звуци пиротехнике, који су изузетно гласни и непредвидиви, могу дјеловати као снажни сензорни окидачи изазивајући преплашеност, панику па чак и регресију у развоју. Знамо да дјеца с аутизмом имају појачану сензорну осјетљивост, да гласни и изненадни звуци ватромета и петарди могу изазвати реакције попут плача, бјежања, повлачења у себе… Осим што угрожава њихову емоционалну стабилност, може значајно утицати и на породицу која се у таквим ситуацијама често осјећа беспомоћно, изоловано и не зна шта да уради како би то спријечила и то је одговорност на свима нама - каже Савановић Зорићева.

Она додаје да се поставља питање да ли је потреба за забавом важнија од добробити појединца у нашем окружењу.

- Као друштво заиста имамо одговорност да градимо једну инклузивну средину у којој ће свако дијете, са тешкоћама или без њих, моћи да се осјећа сигурно и прихваћено - наводи она.

Према њеним ријечима, ограничавање или забрана кориштења пиротехнике, као и кампање о подизању свијести о њиховом утицају кораци су ка стварању одговорније заједнице.

- Зар не би празници требало да буду вријеме заједништва и саосјећања и зар не би одлуке које доносимо требало да учине да се свако у заједници осјећа поштовано и вољено? Срећа једног дјетета никада не би требало да буде разлог за тугу другог - закључује она за "Независне".

Какве проблем стварају пиротехничка средства особама с аутизмом зна Мирјана Којић, предсједница Удружења за помоћ лицима с аутизмом "Дјеца свјетлости" из Бањалуке.

- Наиме, лица с аутизмом су и иначе хиперсензитивна, реагују чак и на трубљење аутомобила, што код њих може изазвати нападе панике. То се дешава у распону од напада панике до агресивног испада, самоповређивања и слично - истакла је раније Којићева за "Независне" и апеловала на јавност да пиротехнику, поготово употребу петарди, сведе на минимум.

- Треба да мислимо на оне најслабије у нашем друштву који не могу да помогну сами себи. Искрено да вам кажем, није лако када се особе с аутизмом препадну петарди, тада прибјегавамо средствима за смирење, али некада ни то није довољно и све зависи од случаја до случаја и од облика аутизма. Неко реагује минимално, а код некога се десе велики испади, јер то траје. Није то минут, два, три, пет, то траје сатима. Таман када се ситуација и смири, пуцање и бука се наставе, па то опет почне, нема спавања ту ноћ, и то је пакао у кући - рекла је Којићева за "Независне новине".

На одговорност током празничних дана позвали су и из Омбудсмана за дјецу Републике Српске истичући да из године у годину долази до појачане употребе пиротехничких средстава, те озбиљних посљедица од употребе истих.

- Управо је ово вријеме и прилика да се обратимо дјеци и родитељима и свима осталима да будемо одговорни према себи и другима, да празнике проведемо у безбједном окружењу и без употребе пиротехничких средстава. Неадекватно руковање пиротехничким средствима може оставити трајне посљедице по здравље дјеце и на околину, при чему су угрожена не само дјеца која се 'играју' петардама, већ и сви који се нађу у близини - наводе они.

Упозоравају да употреба пиротехничких средстава за дјецу представља опасност и може довести до узнемирености, посебно млађе дјеце и дјеце са сметњама у развоју, те може изазвати разне врсте повреда или других несрећа.

- Због тога савјетујемо да у вријеме празника сви будемо одговорни, да едукујемо дјецу и укажемо на озбиљност и посљедице кориштења пиротехнике, да не поклањамо дјеци нешто од чега би могла настрадати, те да едукујемо дјецу да се и сама суздрже од кориштења пиротехнике - закључују из Омбудсмана за дјецу Српске.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине, за 11 мјесеци ове године у БиХ је увезено 389.560 килограма пиротехничких производа, укупне вриједности 2.881.140 КМ, што је мање у односу на исти период лани, када је увезен 523.561 килограм пиротехнике, вриједности 3,8 милиона марака.

Коментари 0
Повезане вијести
Дјечаку ампутирани прсти због петарде Дјечаку ампутирани прсти због петарде
Како дјеца с аутизмом реагују на петарде (ВИДЕО) Како дјеца с аутизмом реагују на петарде (ВИДЕО)
Бацао петарде, па оружјем пријетио радницима и мјештанима Бацао петарде, па оружјем пријетио радницима и мјештанима
Најчитаније
  • Мали Божић: Којим обичајима су се некада обиљежавали Нова година и Васиљевдан?
    22h 22m
    0
  • Како су на бруталан начин били кажњавани Абориџини у Западној Аустралији
    20h 41m
    7
  • Регистровано 458 обољења слична грипу, највише у регијама Фоче и Источног Сарајева
    6h 49m
    0
  • Оптужница због физичког напада на бившу супругу и малољетну кћерку у Палама
    5h 6m
    0
  • Сутра нерадни дан
    9h 33m
    1