Vatromet i petarde izvor stresa kod osoba s autizmom

10.12.2024. 10:34
0
IZVOR: nezavisne.com

Dolazak zime i praznika sa sobom donosi i povećanu upotrebu pirotehničkih sredstava, a sekunda nečijeg slavlja uz prasak petarde ili vatrometa djeci s autizmom stvara velike probleme.

Iako mnoge zemlje zabranjuju ili ograničavaju upotrebu pirotehnike, kod nas to nije slučaj. Doduše, prije nekoliko godina postojale su određene inicijative u vezi s tim pitanjem, međutim, bliže se još jedni praznici, a zabrana i ograničenja korištenja pirotehničkih sredstava nema.

Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut, u razgovor za "Nezavisne novine" ističe da praznični period često donosi radost i uzbuđenje, ali za mnogu djecu, posebno za onu s poremećajem iz spektra autizma, može postati izvor intenzivnog stresa i određene anksioznosti.

- Zvuci pirotehnike, koji su izuzetno glasni i nepredvidivi, mogu djelovati kao snažni senzorni okidači izazivajući preplašenost, paniku pa čak i regresiju u razvoju. Znamo da djeca s autizmom imaju pojačanu senzornu osjetljivost, da glasni i iznenadni zvuci vatrometa i petardi mogu izazvati reakcije poput plača, bježanja, povlačenja u sebe… Osim što ugrožava njihovu emocionalnu stabilnost, može značajno uticati i na porodicu koja se u takvim situacijama često osjeća bespomoćno, izolovano i ne zna šta da uradi kako bi to spriječila i to je odgovornost na svima nama - kaže Savanović Zorićeva.

Ona dodaje da se postavlja pitanje da li je potreba za zabavom važnija od dobrobiti pojedinca u našem okruženju.

- Kao društvo zaista imamo odgovornost da gradimo jednu inkluzivnu sredinu u kojoj će svako dijete, sa teškoćama ili bez njih, moći da se osjeća sigurno i prihvaćeno - navodi ona.

Prema njenim riječima, ograničavanje ili zabrana korištenja pirotehnike, kao i kampanje o podizanju svijesti o njihovom uticaju koraci su ka stvaranju odgovornije zajednice.

- Zar ne bi praznici trebalo da budu vrijeme zajedništva i saosjećanja i zar ne bi odluke koje donosimo trebalo da učine da se svako u zajednici osjeća poštovano i voljeno? Sreća jednog djeteta nikada ne bi trebalo da bude razlog za tugu drugog - zaključuje ona za "Nezavisne".

Kakve problem stvaraju pirotehnička sredstva osobama s autizmom zna Mirjana Kojić, predsjednica Udruženja za pomoć licima s autizmom "Djeca svjetlosti" iz Banjaluke.

- Naime, lica s autizmom su i inače hipersenzitivna, reaguju čak i na trubljenje automobila, što kod njih može izazvati napade panike. To se dešava u rasponu od napada panike do agresivnog ispada, samopovređivanja i slično - istakla je ranije Kojićeva za "Nezavisne" i apelovala na javnost da pirotehniku, pogotovo upotrebu petardi, svede na minimum.

- Treba da mislimo na one najslabije u našem društvu koji ne mogu da pomognu sami sebi. Iskreno da vam kažem, nije lako kada se osobe s autizmom prepadnu petardi, tada pribjegavamo sredstvima za smirenje, ali nekada ni to nije dovoljno i sve zavisi od slučaja do slučaja i od oblika autizma. Neko reaguje minimalno, a kod nekoga se dese veliki ispadi, jer to traje. Nije to minut, dva, tri, pet, to traje satima. Taman kada se situacija i smiri, pucanje i buka se nastave, pa to opet počne, nema spavanja tu noć, i to je pakao u kući - rekla je Kojićeva za "Nezavisne novine".

Na odgovornost tokom prazničnih dana pozvali su i iz Ombudsmana za djecu Republike Srpske ističući da iz godine u godinu dolazi do pojačane upotrebe pirotehničkih sredstava, te ozbiljnih posljedica od upotrebe istih.

- Upravo je ovo vrijeme i prilika da se obratimo djeci i roditeljima i svima ostalima da budemo odgovorni prema sebi i drugima, da praznike provedemo u bezbjednom okruženju i bez upotrebe pirotehničkih sredstava. Neadekvatno rukovanje pirotehničkim sredstvima može ostaviti trajne posljedice po zdravlje djece i na okolinu, pri čemu su ugrožena ne samo djeca koja se 'igraju' petardama, već i svi koji se nađu u blizini - navode oni.

Upozoravaju da upotreba pirotehničkih sredstava za djecu predstavlja opasnost i može dovesti do uznemirenosti, posebno mlađe djece i djece sa smetnjama u razvoju, te može izazvati razne vrste povreda ili drugih nesreća.

- Zbog toga savjetujemo da u vrijeme praznika svi budemo odgovorni, da edukujemo djecu i ukažemo na ozbiljnost i posljedice korištenja pirotehnike, da ne poklanjamo djeci nešto od čega bi mogla nastradati, te da edukujemo djecu da se i sama suzdrže od korištenja pirotehnike - zaključuju iz Ombudsmana za djecu Srpske.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, za 11 mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 389.560 kilograma pirotehničkih proizvoda, ukupne vrijednosti 2.881.140 KM, što je manje u odnosu na isti period lani, kada je uvezen 523.561 kilogram pirotehnike, vrijednosti 3,8 miliona maraka.

Komentari 0
Povezane vijesti
Dječaku amputirani prsti zbog petarde Dječaku amputirani prsti zbog petarde
Kako djeca s autizmom reaguju na petarde (VIDEO) Kako djeca s autizmom reaguju na petarde (VIDEO)
Bacao petarde, pa oružjem prijetio radnicima i mještanima Bacao petarde, pa oružjem prijetio radnicima i mještanima
Najčitanije
  • Kako su na brutalan način bili kažnjavani Aboridžini u Zapadnoj Australiji
    23h 49m
    7
  • Registrovano 458 oboljenja slična gripu, najviše u regijama Foče i Istočnog Sarajeva
    9h 57m
    0
  • Optužnica zbog fizičkog napada na bivšu suprugu i maloljetnu kćerku u Palama
    8h 14m
    0
  • Sutra neradni dan
    12h 41m
    1
  • Šta je prouzrokovalo nagle promjene temperature u prvim danima 2025. godine
    23h 22m
    0